Zorlu Enerji
 

1993 yılında Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin (Zorlu Enerji) kuruluşuyla temelleri atılan Zorlu Enerji Grubu, enerji sektörünün farklı alanlarında hizmet sunan küresel ölçekte bir şirketler topluluğudur. Zorlu Enerji Grubu, halka açık tek şirketi Zorlu Enerji tarafından yürütülen elektrik ve buhar üretimi ile satışı başta olmak üzere enerji sektörünün farklı alanlardaki faaliyetleri ile entegre bir hizmet karması sunmaktadır.

Zorlu Enerji 744 MW’ı yurt içinde olmak üzere toplam 1091 MW kurulu güce sahiptir. Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki santrallerinin toplam kurulu gücünün %76’sı, toplam kurulu gücünün ise, %57’si yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanmaktadır.

Zorlu Enerji, faal durumda olan 4 jeotermal santrali 240 MW toplam kurulu güce sahiptir. Zorlu Enerji, 2017 yılında 99,5 MW’lık ilk ünitesini devreye aldığı Kızıldere III santrali Türkiye’nin tek santralde en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santralleri arasında yer almaktadır. İkinci ünite devreye alındıktan sonra Kızıldere III, 165 MW kurulu güce sahip olacaktır.

Zorlu Enerji, Türkiye ve Pakistan’da toplam 272 MW’lık 4 rüzgar santraline sahiptir. Gökçedağ Rüzgar Santrali, 135 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük rüzgar santrallerinden biridir. Dünyanın en iyi rüzgar koridorlarından biri olan Pakistan Jhimpir’de yer alan rüzgar santrali ise 56,4 MW kurulu güce sahiptir. Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde 100 milyon Euro yatırım ile toplam 80,3 MW kapasiteli Sarıtepe - Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralleri Ağustos 2016'da devreye girmiştir.

Zorlu Enerji Grubu, GAZDAŞ şirketiyle Trakya ve Gaziantep bölgelerinin doğal gaz dağıtım hizmetini üstlenirken, Zorlu Elektrik şirketiyle de serbest tüketici kapsamındaki kişi ve kurumlara doğrudan elektrik ticareti faaliyetlerini, alternatif fiyatlandırma seçenekleri ve altyapı, mevzuat ve uygulamadaki tecrübesiyle sunmaktadır. Grup, Osmangazi Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde elektrik dağıtım ve satış faaliyetlerini de sürdürmektedir. Eskişehir, Bilecik, Uşak, Afyon ve  Kütahya’yı içine alan ve Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %4’ünü gerçekleştiren dağıtım bölgesinde 1,5 milyonu aşkın aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunmaktadır.

Zorlu Enerji, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında araştırma ve yatırım planları sürdürülmektedir. Bu doğrultuda, 2016’nın ilk çeyreğinde yurtiçinde ve yurtdışında güneş enerjisinden elektrik üretmek, solar fotovoltatik (PV) panelleri kiralamak, satmak, satın almak, ihraç etmek, çatılara yerleştirmek ve buna ilişkin her türlü kurulum hizmeti ve danışmanlık hizmeti vermek ile yurt içinde elektrik enerjisi ve/veya kapasite toptan alım ve satım faailyetlerinde bulunmak üzere Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret AŞ şirketini kurmuştur. Zorlu Solar, 2017 yılında güneş enerjisi alanında yenilikçi çözümler sunmak üzere bu alanda yeni nesil teknolojiler geliştiren First Solar şirketi ile özel bir iş birliği gerçekleştirerek First Solar'ın performansı yüksek ince film fotovoltaik (PV) güneş panellerinin Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yer alan 26 ülkedeki satışında beş yıl boyunca tek yetkili distribütör olmuştur.

Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de %25 ortaklıkla kurulan 1 doğal gaz çevrim santrali ve %42,15 ortaklıkla kurulan 2 doğal gaz kojenerasyon santrali bulunmaktadır. Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali, İsrail’in enerji ihtiyacının yaklaşık %6’sını tek başına karşılayabilmektedir. Santralin ürettiği elektrik, İsrail’deki resmi ve özel kurumlarla ülkenin ana müşterilerine satılmaktadır. 126,4 MW’lık Ramat Negev ve 64,5 MW’lık Ashdod Doğal Gaz Kojenerasyon Santrali devreye girmiştir. Zorlu Enerji’nin İsrail yatırımları, ülkenin enerji ihtiyacının %7’sini karşılamaktadır.

Zorlu Enerji, Filistin’e elektrik sağlayacak olan güneş enerji santrallerinin kurulması ve işletilmesine yönelik olarak Filistin’in elektriğinin %25’ini tek başına sağlayan elektrik dağıtım şirketi JDECO (Jeruselam Electricity Distribution Company) ile karşılıklı niyet anlaşması (MoU) imzalamıştır. Aynı zamanda çalışmalarına devam ettiği Pakistan’daki 100 MW’lık güneş enerjisi yatırımına ek olarak 200 MW’lık ikinci proje için niyet anlaşması imzalamıştır.

- Zorlu Enerji, Türkiye’de ISO 14064-1 “Sera Gazı Emisyon Standardı Belgesi”ne sahip tek enerji şirketidir.
- Zorlu Enerji, Türkiye’de karbon ayak izini hesaplayan ilk enerji şirketidir.
- Zorlu Enerji, Türkiye’de enerji sektöründe ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınlamıştır.

İletişim
Nurdan Serçe
+90 530 292 4039
nurdan.serce@zorlu.com
İstanbul