Zorlu Enerji’den Jeotermal Sera Bölgesi Projesi

Zorlu Holding, jeotermalde yeni yatırımlara hazırlanıyor. Şirket Kızıldere’deki jeotermal tesislerin hemen yanında yer alan sera yatırımı için hazırlanan bölgeye ücretsiz su sağlayarak seraların ısıtılmasını sağlayacak.

Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, Kızıldere 1 santraliyle Sarayköy’ün ısıtmasını sağladıklarını, 3 bin konut konut eşdeğeri kaynak tahsisi yaptıklarını kaydetti. İki otele termal su verdiklerini vurgulayan Kındap “Etraftaki seraların ısıtılması için su veriyoruz. Aynı zamanda Kızıldere 2 santralimiz içerisinde de kullanılmaya hazır bölgesel ve sera ısıtma eşanjörleri bulunuyor. Eğer hayata geçirebilirsek Kızıldere 4 projemiz için de Buharkent Belediyesi ile bölgenin ısı ihtiyacının karşılanmasına ilişkin bir protokolümüz bulunuyor. Ayrıca Kızıldere 2 santralini de içerisine alan 600 dönümlük alanda Organize “Jeotermal Sera” Bölgesi projemiz var. Kamu ile işbirliği içinde yürütülen bu projede şu anda arazi tahsisi kısmına geçildi. Sera bölgeleri kurulduğunda ısıtma enerjisi ihtiyacını Kızıldere santrallerimizden sağlayacağız. Seraların işletme giderlerinin yüzde 50-70’inin ısıtma kaynaklı olduğunu düşündüğümüzde bunun sosyal kalkınmaya ciddi desteği olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de bir ilk olacak bu proje bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak” dedi. Kındap, seranın ısıtılması ile yılda 15 bin ton sebze üretilmesinin planlandığını ifade etti.

Projenin 600-700 kişiye istihdam sağlayacağını kaydeden Kındap, ayrıca ileride üzüm ve incir gibi tarım ürünlerinin kurutulması için de bir proje geliştirmeyi planladıklarını ifade etti. Kındap “Biz tarım ve jeotermalin entegre olacağı bir modelin mümkün olduğunu, dahası bunun gerekli olduğunu düşünüyoruz. Hele ki ülkemizde gıda fiyatlarının bu kadar çok konuşulduğu bir dönemde bu konuyu ülke olarak yeniden düşünmemiz gerektiğine inanıyoruz. İtalya’da ve İzlanda’da bunun çok güzel örnekleri var.” diye konuştu.