Zorlu Enerji Jeotermal ile Doğalgaz Tüketimini 150 Milyon Dolar Azalttı

Zorlu Enerji, jeotermal kaynaklardan enerji üretimine yönelik 1.5 milyar dolar yatırımı ile 150 milyon dolarlık doğal gaz ihtiyacını karşıladıklarını açıkladı.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Denizli Kızıldere’de bulunan ilk 15 MW elektrik üretimi gerçekleşen jeotermal santrallerini 2008’de 510 milyon dolara devletten satın aldıklarını belirtti.

Kızıldere’de şu anda jeotermale dayalı 3 santrale sahip ve 305 MW kurulu güce sahip olduklarını söyleyen Yüngül, ayrıca Manisa Alaşehir’de 45 megavatlık üretimleri olduğunu söyledi. Jeotermalde Türkiye’nin en büyük yatırımcı olduklarını hatırlatan Yüngül, “Bugüne kadar jeotermale 1.5 milyar dolar yatırdık. 100 milyon dolar bedelle 35 megavatlık jeotermal yatırımımız da sürüyor. 2020’de Kızıldere’de üretim 340 MW gücüne ulaşacak.” dedi.

Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Kızıldere’deki jeotermal santral işine başladıklarında dolar kurunun 1.18 TL olduğunu hatırlatarak, aynı dönemde yenilenebilir enerjiye yöneldiklerini söyledi. Ak, sözlerine şöyle devam etti: “2007’de yeni bir olay çıktı. Önce Osmaniye’de rüzgar santrali yatırımı yaptık. Osmaniye’de 135 MW başladık. 245 MW’a kadar çıktık. Rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretiminde varız. Güneş enerjisinde panel piyayası oyuncuları arasındayız.”

Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap ise grubun jeotermalde ulaştığı büyüklüğün altını çizerek, Türkiye’nin jeotermale dayalı elektrik üretiminin 4’te birinin Zorlu Enerji’ye ait olduğunu belirtti. Kındap, Kızıldere santrallerinin 305 MW kurulu gücü ile 500 milyon metreküp doğalgazı ikame ettiğini, bu durumun yılda 150 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının azalması anlamına geldiğini açıkladı.