Yılkomer, 2019 Yılı İçin Genel Değerlendirme Yayımladı

2019 Yılı Yıldırım ve Yol Açtığı Zararlar Açısından Genel Değerlendirme

2019 yılı bitirgen yıldırım ve hasarlarının ülkemiz açısından ne boyutta olduğunu sizlere bu yazımızda anlatmak istedik. Küresel ısınmaya paralel olarak yıldırım karakteristiği ülkemizde kesinlikle değişmiş durumdadır. Uzun süre oluşmayan yağmurlar ani gelen şoklarla normalin onlarca katı yağışı bırakmakta ve dolayısıyla sel ve yıldırım riski de doğru orantılı olarak artmaktadır. Yıldırım darbesi kümülüs bulutları tarafından oluşturulan atmosferik katmanlardaki sıcaklık farkından dolayı su damlacıklarının buz kristallerine dönüşmesi sonucunda meydana gelen tamamen iyonların hareketi ile izah edilebilen bir doğa olayıdır. Bu sıcaklık farkı ne kadar fazla olursa su damlacıklarının buz kristallerine dönüşmesi o kadar hızlı ve şiddetli olur. Oluşan artı ve iyonlar toprakta kendilerine bir yol ararlar ve en kısa yoldan toprağa deşarj olurlar; eğer gerekli önlem alınmadıysa sonrası can kaybı; yangın ve cihaz hasarları olarak bizlere yansır.

2019 yılında ülke geneline yaklaşık 1,5 milyon adet yıldırım düştü ve 300kilomamper üzeri darbeler görüldü. Özellikle yaz aylarında bir günde Yüzbinlerce yıldırımın düştüğüne şahit olduk. Bu durum alışık olmadığımız bir durumdu ve uzmanlar küresel ısınmayla doğru orantılı olarak bu durumun artarak devam edeceğini belirtiyorlar.

2019 yılında askeri tesislerde onlarca askerimiz yaralanırken; resmi kayıtlar da 26 kişi yıldırım sonucu hayatını kaybetti ve 90’a yakın fabrikada yangın çıktı; Sadece yilkomere yansıyan hasar kayıtlarında 300mw ı aşkın güneş santrali zarar gördü; yüzlerce gms kulesi devre dışı kaldı. Tabi ki milyonlarca liralık cihaz, güvenlik sistemi ve makina hasarı oluştu; üretimin durması sonucu oluşan hasarları da katarsak farkında olmadan yıldırım kaynaklı milyarlarca lira zarara uğradık. Yıldırım dışında şebeke darbeleri, ani aşırı gerilim ve harmonik darbelerini sonucu oluşan hasarları da sayarsak özellikle endüstriyel alanda ekonomik götürü çok oldu.

Genellikle Yılkomer’e yansıyan hasarlarda müşterilerimiz paratoner sistemleri ile cihaz hasarlarını önleyebileceklerine inandıkları için tesislerinde hasar oluşana kadar herhangi bir AG Parafudr önlemi almamışlar. İç tesisat yönetmeliği Madde 43 ‘te AG Parafudr sistemi zorunlu olmasına rağmen denetimsizlik ve eksik bilgi nedeniyle tesisler yıldırım darbelerine karşı önlemsiz kalmışlar.

En Çok Haberleşme ve Data Hatlarından Gelen Darbeler Sorun Oluşturdu

Bizlere yansıyan hasarlarda haberleşme ve data hatlarından gelen darbeler sonucu sistemlerin yanması listenin en başında yer alabilir. Özellikle kamera ve switch sistemleri, güneş santrali haberleşme hatları ve PLC sistemleri oluşan darbeler sonucunda en erken hasar kaydı veren sistemler olarak dikkat çekti. Otomasyonun yanması da sistemde ciddi aksaklıklara neden olmaktadır. Güç kaynaklarının zarar görmesi de yine otomasyon sistemini durmasına yol açan önemli bir etken olduğunu atlamamak gerekiyor. Burada tesise direk darbe düşmese bile 2km uzakta bir noktaya düşen yıldırımın etkisi tüm sistemlere zarar verebiliyor.

Peki Nasıl Önlem Alacağız ?

Blog sayfamızda önceki yazılarımızı okursanız aslında her sistemin, her tesisin IEC normlarında bir koruma yöntemi bulunmaktadır. Burada doğru keşif, tasarım ve mühendislik hizmetleri bizler için en önemli adımdır. Temel olarak bir tesiste Pasif sistemlerle izoleli olarak tasarlanmış bir yıldırımdan korunma sistemi; AC-DC ve data hatlarında doğru sınıflandırılmış bir AG Parafudr sistemi ve bu sistemin doğru montajı, topraklama ve eşpotansiyelin sağlanmış olması en temel adımlardır.2019 Yılında yaşanan Yıldırım olaylarının 2020 yılında da artarak devam edeceği atlanamaz bir gerçektir. Bir yatırımımız ya da bir üretim tesisimiz var ise mutlaka gerekli önlemleri en kısa zamanda almakta fayda vardır. Yıldırım doğa var oldukça oluşacak bir doğa olayıdır ve zarar görmemek için önlem alınması şarttır.