08-YERLİ ÜRETİM

Türkiye’de üçüncü MW ölçeğinde rüzgar enerji santralinin devreye alındığı 2000 yılında, türbinin önemli aksamlarından olan kuleler ülkemizde Gemlik’te bulunan Çimtaş tarafından üretilmiştir. Yani Türkiye’de sektörün neredeyse başladığı zamanlarda, yerli üretim de başlamıştır. Sonrasında 2001 yılında, İzmir Ege Serbest Bölgesi’ndeki Aero Rüzgar kanat fabrikası, sektöre özel üretim yapan Türkiye’deki ilk tesis olmuştur. Bu iki firma aynı zamanda, kanat ve kule gibi ölçek olarak büyük aksamları ihraç eden ilk firmalar olmuşlardır.

29 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan 6094 sayılı kanun ise, sektörün üretim anlamında da önünü açmıştır. Rüzgar türbini üreticileri, yerli üretim katkı payı alabilmek için, öncelikle kule sonra da kanat gibi birçok aksamı yerli olarak üreterek yatırımcılara sunmak amacıyla üretim altyapısı kurma çalışmalarına başlamışlardır. Ana aksam üretiminde, direkt istihdam sayısı 10.000 kişiye yaklaşmıştır.

Ana aksam üreticileri şu şekilde sıralayabiliriz:

AERO Rüzgar Endüstrisi Kanat İzmir
TPI Kompozit Kanat İzmir
LM Windpower Kanat İzmir
WEC Kule Beton Kule İzmir
Ateş Wind Power Çelik Kule İzmir
CS Wind Çelik Kule İzmir
Çimtaş Çelik Kule Bursa
Gesbey Çelik Kule Balıkesir
Çiltuğ Çelik Kule Gaziantep
Temsan Çelik Kule Ankara
SGRE Nasel İzmir

görsel
Kaynak: İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Rüzgar Enerjisi Kümelenme Ekosistemi

Yukarıdaki şekilde göreceğiniz üzere, İzmir ve çevresi, ana aksam dışında, birçok farklı ara aksam ve hammadde üretimi anlamında da ülkemizde bir merkez konumuna gelmiştir.

KAYNAKÇA:Windbaba Ekibi