09-YEKA PROJELERİ

YEKA kısaltması, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları” anlamına gelmektedir. Bugüne kadar ülkemizde karasal RES (rüzgar enerjisi santrali) için iki, denizüstü RES için bir YEKA ihalesi açılmıştır. .
3 Ağustos 2017 tarihinde açık eksiltme usulü ile ihalesi yapılan YEKA RES-1 projesi kapsamında Kayseri-Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale ve Bilecik-Kütahya-Eskişehir bölgelerinde her biri en az 50 MW büyüklüğünde, toplam 1.000 MW kapasitenin devreye alınması planlanmıştır. Bu ihaleye toplam 8 adet konsorsiyum katılmıştır:

– Vestas (Danimarka) – Enerjisa
– General Electric (GE – A.B.D.) – Fina Enerji
– Goldwind (Çin) – Akfen Holding – Beyçelik
– Siemens (Almanya) – Türkerler – Kalyon
– Enercon (Almanya) – Polat Enerji – Limak Enerji
– Nordex (Almanya) – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji
– MingYang (Çin) – İlk İnşaat
– Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri (Almanya) – IC İçtaş Enerji

30 tur süren açık eksiltme sonucunda “Siemens(Almanya)-Türkerler-Kalyon ortaklığı ihaleyi 3,48 USDcent/kWh fiyatı ile kazanmıştır. 2020 yılı başı itibariyle, Siemens İzmir Aliağa’da türbin fabrikasını bitirmiş ve ihale koşullarından olan AR-GE merkezini de devreye almıştır.

30 Mayıs 2019 tarihinde ise yine açık eksiltme usülü ile YEKA RES-2 ihalesi yapılmıştır. Bu ihalede, Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bağlantı bölgeleri olmak üzere 4 ayrı bölgede 250’şer MW olmak üzere, yine toplam 1.000 MW kurulu güç için ihaleye çıkılmıştır. Bu ihaleye katılan firmalar şunlardır:

– Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti.
– Enerjisa Üretim Santralleri AŞ
– Eze İnşaat AŞ
– İklim Elektrik Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ
– Beyçeli̇k Elewan Yeni̇lenebi̇li̇r Enerji̇ Üreti̇m AŞ
– Res Anatolia Holdi̇ng AŞ
– B. Ergünler Yol Yapı İnşaat Taah. Madenci̇li̇k Nakli̇yeci̇li̇k San. Ti̇c. AŞ
– Çinili Res Enerji̇ Üreti̇m San. Ti̇c. AŞ
– Gem Wind Enerji Sanayi Ticaret AŞ

YEKA RES-2 ihalesi sonuçları ise şu şekildedir:

-Aydın bağlantı bölgesi : 4,56 USDcent/kWh ile Enerjisa Üretim Sant. AŞ
-Muğla bağlantı bölgesi: 4,00 USDcent/kWh ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti.
-Balıkesir bölgesi: 3,53 USDcent/kWh ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti
-Çanakkale bölgesi: 3,67 USDcent/kWh ile Enerjisa Üretim Sant. AŞ

YEKA RES-2 için sözleşmeler 8 Mart 2020 tarihinde imzalanmış ve çalışmalar başlamıştır. Pandemi nedeni ile bir erteleme olmaz ise, 8 Mart 2022 tarihine kadar bu kapasitelere dair ön lisans süreçleri tamamlanmış olacaktır.

21 Haziran 2018 tarihli 30.455 sayılı Resmi Gazete’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 1.200 MW kurulu güce sahip olacak denizüstü rüzgar enerji santralleri için YEKA duyurusu yapılmıştır. Bu duyuru uyarınca başvuruların 23 Ekim 2018 tarihi, saat 12:00’ye kadar Bakanlığa iletilmesi gerekmekteydi. Fakat bu ihale için herhangi bir başvuru gelmemiş ve ihale yapılamamıştır.

2021 yılında karasal YEKA RES-3 ihalesi yapılması beklenmektedir. Denizüstü YEKA ihalesi için şimdilik çalışmalar durdurulmuştur.

Kaynak: Windbaba ekibi