06-TÜRBİN PARÇALARI

Temel : Demir donatı ve yüksek kalite betondan oluşan, tüm sistem yüklerini taşıyan bölümdür.

Kule : Rüzgar hızı ve enerjisi doğru orantılıdır. Kule, rüzgar türbinine ihtiyacı olan yüksekliği sağlar ve rotordan gelen yükleri temele ileterek türbinin ayakta durmasını sağlar.

Kanat : Rüzgar türbinin dönmesini sağlayan kuvveti ve torku sağlar. Kanadın %70-75’i cam elyafı ile epoksi ya da polyesterden oluşur.

Kanat Döndürme Sistemi (Pitch) : Rüzgar türbini kanatlarını gelen rüzgar yönüne doğru döndürür.Kanatların elektrik üretmesi için çok düşük veya çok yüksek olan hızlarda, rotor hızını kontrol altında tutmak amacı ile kullanılır.

Rotor Göbeği (Hub) : Kanatları ana şafta bağlayarak kanattan kaynaklanan torku ana şafta iletir. Rüzgar türbininin en büyük parçalarından biridir ve döküm demirden üretilir.

Dişli Kutusu : Düşük hızlarda dönen rotorun hızını yüksek hızlarda dönen jeneratör hızına çıkartır. Düşük tarafı 10-20 rpm iken yüksek hız tarafı 1.200-2.000 rpm’e (devir/dk) kadar çıkabilir. Rüzgar türbinin en ağır ve pahalı parçalarından biridir.

Jeneratör : Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine döndürür. Sargısız ve dişli kutusu olan modellerin ikisinde de bulunur.

Konvertör : Bağlantı yapılan şebekenin gerilim ve frekansına uygun olarak, rüzgar türbin jeneratörünün frekans ve gerilimini ayarlayan sistemdir.

Fren Sistemi : Ana şaft üzerindeki disk ve kaliper ile çok düşük hızlarda türbinin durdurulmasına yardımcı olur.

Rüzgara Döndürme Sistemi (Yaw) : Rüzgar döndürme sistemi rüzgarın yönünde olan değişikliklere göre rotorun sürekli olarak rüzgara dönük olmasını sağlar.

Nasel Kabuğu : Nasel içine yerleştirilen tüm ekipmanlar için hazne görevi görür ve çevresel etkilerden koruma sağlar.

Nasel Üstü Ölçüm Sistemi (Anemometer) : Rüzgar hızını ölçer ve bu bilgiyi kontrol ünitesine iletir.

Kontrol Ünitesi (Controller) : Kontrol ünitesi rüzgarın hızındaki değişikliklere göre sistemi durdurur veya harekete geçirir. Rüzgar hızının saatte 8-16 mil arasında olması durumunda sistemi çalıştırır, rüzgar hızının saatte 55 milden yüksek olduğu durumlarda ise sistemi durdurur.

Kaynak: Windbaba/Dr. Ömer Emre Orhan/Rüzgar türbin teknolojisi