20-KESTİRİMCİ BAKIMLAR

Türbinlerin çalışma zamanlarında ani duruşlar olmadan uzun yıllar sağlıklı çalışmaları için yapılması gereken çalışmalardır.

Kestirimci Bakım Yöntemleri:

-Borescope Analizleri (Dişli Kutusu ve Ana Rulman): Borescope bir kamera yardımıyla dişli kutularının rulmanlarını resimlememizi sağlar.

-Titreşim Analizi (Ana Rulman – Dişli kutusu – Jenerator): Makinalar çalışırken belirli frekanslarda titreşim oluştururlar. Her makinanın kendine özgü frekansı vardır. Anormal frekanslar titreşim analizi ile tespit edilir.

-Termal Kamera İnceleme Yöntemi: Orta gerilim kablo bağlantıları, jeneratörler ve mekanik parçalarda oluşan ısı farklılığı ile hasarlar tespit edilir. Hasarlı parçalar daha fazla sürtünme yaratır ve daha fazla sıcaklık yayarlar. Hasar tespitleri bu ısı farklarından kaynaklı yapılır.

-Yağ Analizi: Özellikle dişli kutularının sağlıklı çalışabilmesi için yağların uygun koşullarda tutulması ve fiziki özelliklerini kaybetmemiş olması gerekir. Dolayısıyla yağ numuneleri laboratuvar ortamında incelenip problem varsa bunların değiştirilmesi gerekir aksi taktirde dişli kutuları zarar görür ve bu da ciddi problemlere yol açar.

görsel

-Vibrasyon Analizleri: Ana yatak jeneratör rulmanları ve dişli kutusu anormalliklerinin tespitinde kullanılır. Rüzgar türbinleri dinamik ve bir çok hareket eden ekipmandan oluşmaktadır ve bu ekipmanların kendine özgü frekansları bulunmaktadır. Vibrasyon analizi testlerinde bu frekanslar gözlemlenir ve anormal frekanslarda SCADA yardımı ile uyarılar gönderilir.

-Kanat İncelemeleri: Kanatlar rüzgar türbinleri için oldukça önemli ve verimliliği etkileyen ekipmanlardır. Kanatların periyodik olarak kontrol edilmesi, hasar varsa tespit edilmesi ve tamirlerinin yapılması gerekmektedir. Bu kontroller iple erişim, yüksek çözünürlüklü kamera, kanat içi robot ile kanat içerisinin incelenmesi, ultrasonik test yardımı ile bağlantılarının incelenmesi ve drone ile kanat incelemelerinden oluşmaktadır. Bu incelemeler sonucu oluşturulan rapora bağlı olarak gerekli tamirler yapılmaktadır.

-Kule ve Kule Bağlantı Elemanlarının İncelenmesi: Kule bağlantı elemanlarının ultrasonik test yardımıyla kaynak birleşim bölgeleri kontrol edilir ve bu bulgulara göre teknik olarak tamiri gerçekleşir. Ultrasonik testler yapılırken ses dalgaları ile malzeme içerisindeki düzensizlikler tespit edilir ve gerekli aksiyonlar alınır.

-Trafo İzolasyon Direnç Testleri: Bu testler ‘’izolasyon megeri’’ olarak adlandırılan izolasyon yalıtım test cihazı yardımı ile gerçekleştirilir. İzolasyon Megeri’ne suni olarak akım verilirek yapılan bu test ile sarımlar arasında izolasyonun bozulmasından kaynaklı düşük direnç yollarının olup olmadığı belirlenir. Trafolar için oldukça önemli ve özellikle ilk devreye alım aşamasında yapılması gerekli bir testtir.

-Temel Koruma Sistemleri Ve Analizleri: Temeller, rüzgar türbinlerinde dış ortama maruz kalan parçalar olarak sağlam şekilde korunmaya ihtiyaç duyarlar.. Temellerin souplethana bazlı kaplama yardımı ile dış zeminlerinin korunması, çatlaklar oluşumunun önlenmesi , dış ortamdan izole edilmesi gerekmektedir. Temel numunelerinin teknik analizi yardımıyla kestirimci bakımları da yapılmalıdır.

Kaynak: Windbaba-Rüzgar Türbinlerinde Bakım ve Servis Yöntemleri-Nihat TONGUÇ