46-İSTİHDAM

Rüzgar türbini üreticileri ve türbin komponent üreticileri, rüzgar sektöründeki doğrudan istihdam pastasının en büyük payını almaktadırlar(%59). Doğrudan istihdama ek olarak, rüzgar enerjisi sektörü aynı zamanda ilgili sektörlerde dolaylı olarak istihdamı etkilemektedir. Rüzgar türbini üreticileri ve komponent üreticilerinde çalışanlar dışında geri kalan yüzde 41’lik payı, rüzgar santrali proje geliştirme, montaj, inşaat ve nakliye, bakım ve işletme çalışanları ile rüzgar enerjisi ile ilgili danışmanlık, finans, elektrik iletim ve dağıtım çalışanları oluşturmaktadır.

Dünyada rüzgar enerjisi istihdamı 1,2 milyon kişidir.Nitelikli çalışan ihtiyacı günümüzde, rüzgar sektörü için ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sektörün gelişim hızına kıyasla, eğitim programlarından mezun olanların sayısı artmadığından, 2030 yılında Avrupa’da yaklaşık 15.000 kalifiye personel açığı olacağı tahmin edilmektedir.

görsel

Aşağıda rüzgar türbini üretimi, projelendirme, inşaat-montaj ve işletme-bakıma kadar olan istihdam alt kırılımları gösterilmektedir. Burada rüzgar enerjisi santrali kurulum ve işletme aşamalarında; %50 oranında rüzgar türbin üretimi, %33 türbin parça üretimi, %8 montaj ve %9 diğer doğrudan alanlarda istihdam sağlanmaktadır.

görsel

Özetle, rüzgar enerjisi alanında nitelikli personel arayışı önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecektir. Bu kapsamda WINDBABA olarak Türkiye’de bir ilke imza atıyor ve online eğitimlerimiz ile rüzgar enerjisi sektörünün çeşitli konularında tüm Türkiye’ye bir hizmet sunuyoruz. Bu eğitimlerde ‘’bilgi paylaştıkça çoğalır’’ mottosuyla sektörde uzun yıllar emek göstermiş eğitmenlerimiz ile online olarak birebir dersleri dinleme imkanı sağlıyoruz. Bu eğitimlerin sonunda, katılımcılarımıza Yaşar Üniversitesi onaylı başarı sertifikası alma olanağı da sunuyoruz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde gerçekleştireceğimiz network toplantısı gibi olanaklar ile de kişilere network kazandırmayı hedefliyoruz.

Kaynak:
https://www.irena.org/benefits/Job-Creation
http://www.ruzgarsempozyumu.org/wp-content/uploads/2019/10/7a-05.pdf