35-DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR TÜRBİN TEMELLERİ VE ÜRETİM TESİSİ

Günümüzde rüzgar enerjisine dayalı kurulu güç , küresel olarak GWEC Global Wind Report 2019 raporu’na göre 651 GW seviyesini geçmiş durumdadır. Bu kurulu gücün %95’i (621 GW) karasal, %5’i (29 GW) denizüstü türbinlerdir.

Denizüstü (offshore) türbin kulelerinin üretimi, karasal türbin kulelerinin üretimine çok benzemektedir fakat temel yapıları ve üretim yerleri gibi hususlarda farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise denizüstü türbinlerin kurulduğu sahaların denizin derinliklerinde olması ve zamanla su içerisinde kalan alan aşınmaya uğramasıdır.

Denizüstü türbinlerin temelleri; sabit temel ve yüzer tip temel olmak üzere 2’ye ayrılır. Bu temeller arasında denizüstü türbinlerde yaygın olarak Tekil Kazık Temel kullanılır. Tekil kazıklar yaklaşık 300-400 ton ile 1.200-1.400 ton arasında ağırlığa sahip olup, boyları 15-25 metre ile 60-70 metre arasında, gövde çapları 4.5-5.0 metre ile 7.5-8 metre arasında değişebilmektedir.

Tekil kazık temel kullanımının yaygın olma nedenleri ise;

-Diğer temellere nazaran üretiminin kolay ve imalat süresinin daha kısa olması
-İmalat maliyetleri nispeten düşük olması
-Kurulumunun daha kolay olması
-Diğer denizüstü platformlarda başarıyla kurulmuş olmasıdır
Bu avantajların yanında derin sular için bu temelin çok uygun olmaması, kazıkların çakılması esnasında çıkan gürültü, sınırlı sayıda ekipman bulunması ve ekonomik ömürlerini tamamladıklarında sökme zorluğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır..

görsel

Denizüstü türbinlerin çelik aksamlarının taşınması ve üretimi için tesis gereksinimleri;

-Denizüstü türbinlerin yükleme-boşaltma (deniz yolu tercih edilir) için tercihen deniz veya nehir kıyısı rıhtım veya iskelesi bulunmalı.
-Hammadde ve yarı mamullerin stoklanması için uygun büyüklükte stok alanına sahip olması gerekli.
-Kapalı üretim alanlarında hol genişlikleri ve tavan yükseklikleri üretilecek maddenin yüksekliğine ve genişliğine uygun olmalı.
-Kapalı alanda üretilip açık sahada birleştirilmesi gerekli bileşenler için geniş bir açık montaj-imalat sahası bulunmalı.
-Bitmiş ürünlerin yüklenebilmesi için yüksek kapasiteli vinçler ve tercihen uygun taşıma ekipmanları bulunmalı.

Kaynak: Windbaba-Offshore Rüzgar Türbinlerinin Çelik Kule Üretimi-Ali Emre DEMİREL