Üçüncü Karbon Ayak İzi Ormanı

Üçüncü Karbon Ayak İzi Ormanı

Günümüzde pek çok tüketimimizin sonucunda ortaya çıkan, başka deyişle neredeyse her eylemimizin ardından doğaya saldığımız sera gazlarının etkisini azaltmak ve çevreye verdiğimiz bu zararı olabildiğince telafi edebilmek için Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, FEST Travel’ın desteği ile 2012 yılında Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ni başlattı.

“Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm” prensibini kendisine yol edinen ve bu yaklaşımı yaygınlaştırmayı hedefleyen FEST Travel ile kültürel mirasımızın layıkıyla tanıtılması ve korunması için çalışan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, karbon salınımını kısmen de olsa telafi etmek amacıyla 2012’de başlattıkları ağaç dikme eylemlerine ara vermeden devam ediyor.

2012 yılında Kocaeli Körfez’de, 2016 yılında da Kırklareli Babaeski’de oluşturulan ilk iki Karbon Ayak İzi Ormanı’nın ardından üçüncü ve en büyük olanı, 9 Nisan 2017 Pazar günü yine Kİrklareli’nde düzenlenecek toplu fidan dikim töreni ile açılacak. 10.000 Karaçam fidanının dikileceği alana, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ülkemizin yetiştirdiği en kıymetli botanik bilimi insanlarından Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın ismi verilerek bizlere bıraktığı bu önemli mirasın da yaşatılması ve yeni kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı; Onursal Başkanı Faruk Pekin ve Düzce üniversitesi Orman Fakültesi’nden Doç. Dr. Necmi Aksoy’un da katılarak rehberlik edecekleri toplu dikim töreni ile onu takip edecek flora gezisine, doğanın yeniden uyandığı bu anlamlı dönemde tüm doğaseverleri güzel ve anlamlı bir gün geçirmeye davet ediyor.

Etkinlik Programı

07.00 – 07.30 Buluşma ve Yola Çıkış (Fenerbahçe Stadı ve/veya Conrad Oteli Beşiktaş)
10.00 – 11.00 Fidan Dikme Töreni
11.00 – 13.00 Öğle Yemeği ve Çilingoz Tabiat Parkı’na Yolculuk
13.00 – 15.00 Çilingoz Tabiat Parkı Doğa Yürüyüş

Toplu Fidan Dikimi Töreni ve ardından Çilingöz Tabiat Parkı Flora Gezisi’ne katılarak Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne destek olmak için mail ya da telefon yoluyla Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’na ulaşabilirsiniz.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı
+90 212 347 2425
kultur@kulturbilinci.org
www.kulturbilinci.org