Türkiye’de Yüzer Güneş Enerjisi Sistemlerinin Mimarı: TYT

ICCI2018’de buluştuğumuz etkileyici startup firmalardan bir diğeri ise, “Temiz Yaratıcı Teknolojiler” açılımı ile TYT idi. 2011 yılında kurulan ve güneş enerjisi sistemleri üzerine çığır açarak yenilikçi projeler üretmeyi amaçlayan Teknoloji ve Araştırma-Geliştirme şirketi TYT, “daha iyi bir dünya” vizyonu ve geliştirdiği projeleri ile yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak isteyen şirketler için güneş odaklı hibrit yenilenebilir enerji sistemleri üretiyor. Temiz enerji odaklı bu yaratıcı şirket, mevcut sistemlere entegre olarak, daha düşük bir yatırım maliyetiyle daha verimli enerji üreten sistemler geliştiriyor.

İTÜ ARI Teknokent içerisinde bulunan Enerji Teknokenti’nde faaliyet gösteren TYT, bugüne kadar 2 adet TÜBİTAK Teydeb 1507 projesini başarıyla tamamlamış bulunuyor. Bunların ilki olan GeoSolar projesi ile şirket, BM Holding’e ait ve Aydın’ın Germencik ilçesinde bulunan Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali’ne, dünyanın ilk Hibrit Jeotermal-Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi sistemini kurmuş. TYT’nin bu projesi, dünyanın en iyi teknoloji üniversitelerinden birisi olan MIT tarafından Innovators Under 35 yarışmasında ödüllendirilmiş ve aynı zamanda dünyanın en büyük Jeotermal Enerji platformu olan Geothermal Resources Council 2015 konferansında da yılın en iyi projesi seçilmiş.

Yaratıcı şirket, daha sonra çalışmalarına yeni bir alan daha ekleyerek Yüzer Güneş Enerjisi Sistemleri üzerine bir TÜBİTAK projesi tamamlamış. TYT bu projesinde, suyun soğutma etkisi sayesinde kara sistemlerine göre %15’e kadar daha verimli olarak çalışan sistem için %100 geri dönüştürülebilir malzeme kullanmış. Kurulumu için büyük tarım arazilerine ihtiyaç duymayan Yüzer Güneş Sistemi “Hydrosolar” ile tarım arazileri daha verimli kullanılabiliyor. Aynı zamanda suyun üzerine kurulan sistem, suyun buharlaşmasını %60 oranında engelleyerek tarım arazilerinin yanında su kaynaklarının da daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

TYT’nin ilk olarak, Özgür Elektrik Üretim AŞ’ye ait Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Azmak 2 Hidroelektrik Santrali’ne sağladığı sistem, Türkiye’nin de sahip olduğu ilk Hydrosolar sistemi. TYT’nin geliştirdiği bu ürünü hem Türkiye’de hem de Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasında etkili olarak kullanılabilecek özelliklere sahip.

TYT, Mersin’de gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk yüzer güneş sistemi kurulumu sonrasında, İstanbul Enerji ve İSKİ ile yürütülen iş birlikleri sonucunda HydroSolar’ı İstanbul Büyükçekmece Gölü üzerine de kurmuş. 120 kWe’lik kapasitesiyle bu sistem şu anda Türkiye’nin en büyük yüzer güneş sistemi.

http://tyt.com.tr/