Trina Solar’dan Ukrayna’nın En Büyük Güneş Enerjisi Santraline Modül Teslimatı

Trina Solar’dan Ukrayna’nın En Büyük Güneş Enerjisi Santraline Modül Teslimatı

Güneş enerjisi sekötürünün lider çözüm sağlayıcısı Trina Solar Limited (“Trina Solar” veya “Şirket”), Ukrayna’nın en büyük özel enerji şirketi olan DTEK tarafından geliştirilen güneş enerjisi santraline 123MW (PV) Modül teslimatı gerçekleştiriyor. Proje tamamlandığında hem yerel olarak en büyük PV güç tesisi hem de Avrupa’nın tek noktadaki en büyük PV güç istasyonu olacak.

Ukrayna’nın merkezindeki Nikopol, Dnepropetrovsk Oblastı’nın yakınında yer alan proje, 246 MW’lık planlı bir kapasiteye sahip ve yılda 280 milyon kWh güneş enerjisi üretme kapasitesine sahip olacak. China Machinery Engineering Corporation’ın (CMEC) yüklenici olarak hizmet verdiği santralin, 2019 yılının başında tamamlanması ve Mart ayında şebekeye bağlanması beklenmektedir. Bu noktadan sonra elektrik santrali, Ukrayna’da 100.000 haneye elektrik tedarikini garanti edebilecek ve karbon dioksit emisyonlarını yılda 300.000 tondan fazla azaltacaktır.

Şu anda, Ukrayna’nın enerji kaynağı, fosil yakıtlara ve nükleer enerjiye dayanıyor ve yenilenebilir enerji çok küçük bir orana sahip. Enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için Ukrayna hükümeti, yenilenebilir enerjinin toplam kurulu kapasitesini 2020 yılına kadar 5 GW’ye çıkarmayı amaçlayan bir ulusal enerji geliştirme stratejisi başlattı.

Trina Solar’ın Genel Müdür Yardımcısı Yin Rongfang, “Teknoloji ilerledikçe, bir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi ve dolayısı ile PV sistemi kademeli olarak şebeke paritesine ulaşacak, aynı zamanda gelişmekte olan pazarlardaki talep artacak. Bu yıl, Trina Solar olarak, Ukrayna ve Vietnam da dahil olmak üzere gelişmekte olan piyasalardan güzel haberler alacağız. Bu sebeple yerel yatırımcıların bize duyduğu güvenden ötürü heyecan ve kıvanç duyuyoruz. Uzun vadede istikrarlı bir gelişme gösteren küresel bir PV şirketi olarak, Trina Solar Dünya çapındaki temiz enerjinin uygulanmasını ve benimsenmesini desteklemeye devam edecektir.”

Dünyanın önde gelen entegre bir güneş enerjisi çözümleri sağlayıcısı olan Trina Solar, güçlü satış ve operasyon ekibinin çalışmaları ile bugüne kadar 100’den fazla ülkede PV modül teslimatı gerçekleştirmiştir. 2017 yılında ise, Trina Solar’ın dünya çapında modül teslimatı 9GW’ı geçmiştir. Bu rakamın % 60’ı Çin dışındaki pazarlara aittir.