Solar Gazete

SAYI 105

17 AĞUSTOS 2020


Değerli temiz enerji dostları,

Hem Türkiye’de, hem de diğer birçok ülkede yeni normal hayata geçişle birlikte güneş enerjisinden elektrik üretimine olan talep tekrar artmaya başladı. Güneş enerjisi santrali maliyetlerindeki düşüşün devam etmesi ile birlikte talep artışınının da ivmelenerek devam edeceğini tahmin etmekteyiz. Yeni kapasite yaratmak için beklenen mevzuatların da yayınlanması bu süreci hızlandıracaktır.

Solarbaba ekibi ve tüm değerli üyelerimiz adına sağlıklı ve güneşli bir hafta dileriz.


TÜRKİYE


Türkiye güneş enerjisi santrali (GES) toplam kurulu gücü Temmuz 2020 sonunda 6232 MW değerine ulaştı. İlk 7 ayda toplam 237 MW gücündeki GES şebekeye bağlandı.

TurSEFF & Solarbaba iş birliğinde düzenlenen Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmaları (YETA) çalıştaylarının ikincisi ile ilgili yönetici özeti yayımlandı. Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmaları’nın (YETA) farklı taraflarını odak alacak şekilde tasarlanan çalıştayların ikincisi ile ilgili yönetici özetine ulaşmak için:
II. YETA Çalıştayı Yönetici Özeti

Üyemiz HT Solar’ın ana şirketi CASC (China Aerospace Science Corparation), Mars’ta mikroskobik yaşam belirtileri arayacak Tianwen-1 keşif aracını uzaya fırlattı. Tianwen-1’in (Göklere Sorular) inişten önce, Mars’ın atmosfer koşullarını incelemek için yörüngede 2-3 ay süreyle dolanması planlanıyor.
https://www.solarbaba.com/tr-news-ht-solar-ana-sirketi-casc-marsta-yasam-arayacak/

Üyemiz CNE’nin Mayıs ayında güneş panellerinin kurulumuna başlanan 101 MW kurulu gücündeki Stadskanaal Solar Park’ın ve 46 MW Buinerveen Solar Park projesinin yapımı devam ediyor. Kasım 2020’de, projeler üretime başlayacak ve Hollanda’da en az 45.000 eve temiz enerji sağlayacak.

Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Gürcistan’dan şirketlerin katılacağı Energy Week Black Sea 2020, 29-30 Eylül’de online olarak gerçekleştirilecek.
https://www.bsenergyweek.com/


DÜNYA


Japonya Uluslararası Kalkınma Bankası (JBIC) ile Mizuho Bankası, Katar’ın ilk mega güneş enerji paneli projesi ¨SIRAJ1¨ için 330 milyon dolar değerinde kredi anlaşması imzaladı.

Boris Johnson, ihracat finansmanı yoluyla gerçekleştirilen fosil yakıt kredilerini ve teminatlarını durduracak yeni politikaları imzalayacağını açıkladı.HAFTANIN VİDEOSU


Güneş enerjili araba yarışları, biraz temiz enerji sektörü ile ilgilenen herkesin bildiği etkinlikler. Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen bu yarışlara farklı şirketlerin sponsorlukları ile üniversiteler ekip kurarak katılıyor.

Güneş enerjili tekne yarışları ise daha da zor bir ortamda gerçekleşiyor. Bu haftaki videomuz her yaz Monaco’da düzenlenen yarışlardan bir kesit sunuyor. Tatil planlarının yapılmaya başladığı bu zor günlerde, sizlere keyifli seyirler dileriz. Umarız önümüzdeki senelerde ülkemizde de benzer bir yarış düzenlenir.BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter