Solar Gazete Sayı 104


Solar Gazete

SAYI 104

28 Haziran 2020


Değerli temiz enerji dostları,

Hem Türkiye’de, hem de diğer birçok ülkede yeni normal hayata geçişle birlikte güneş enerjisinden elektrik üretimine olan talep tekrar artmaya başladı. Güneş enerjisi santrali maliyetlerindeki düşüşün devam etmesi ile birlikte talep artışınının da ivmelenerek devam edeceğini tahmin etmekteyiz. Yeni kapasite yaratmak için beklenen mevcuatların da yayınlanması bu süreci hızlandıracaktır.

Solarbaba ekibi ve tüm değerli üyelerimiz adına sağlıklı ve güneşli bir hafta dileriz.GÜNCEL HABERLER


Üyemiz Foton Enerji, uluslararası yenilenebilir enerji sertifika standartlarını düzenleyen IREC ile Türkiye’de yerel sertifika düzenleyen kuruluş olmak üzere anlaşmaya vardığını değerli takipçilerine duyurmaktan mutluluk duyar. Bu önemli görev, Türkiye’de IREC sertifikası sistemine kayıt olmak isteyen yenilenebilir enerji santrallerinin kaydını gerçekleştirmek ve hali hazırda IREC kaydı olan 20 yenilenebilir enerji santralinin IREC sertifikası düzenleme taleplerini karşılamayı kapsamaktadır.

Üyemiz Sunivtal’ın EPC hizmetlerini verdiği, Kazdağı eteklerindeki Nermin Hanım Zeytinliği artık enerjisini güneşten üretiyor.

Mevcut yenilenebilir enerji santrallerinin içine ek olarak güneş enerjisi santrali kurulmasını mümkün kılan hibrit enerji yönetmeliği resmi gazetede yayınlandı.

TurSEFF ve Solarbaba işbirliğiyle düzenlenmekte olan YETA çalıştaylarının ikincisi “YETA modeli ve Finansman” teması ile 18 Haziran’da çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Temiz enerji üreticisi ile kurumsal elektrik tüketicisi arasında imzalanacak Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmalarının (YETA) önümüzdeki senelerde tüm dünyada yeni temiz enerji kapasitesi yaratması bekleniyor.

21 Haziran Dünya Güneş günü sebebiyle her sene olduğu gibi bu sefer de güneş enerjisi santrali kurulumlarını arttıracak ve tabana yayacak 21 gündem başlığını okuyucularımızla paylaştık. Görüş ve önerilerinizi bekleriz.

Yapılan bir araştırmaya göre, mikro elektrik şebekelerinde 2030 yılına kadar tam 40 milyar USD’lik elektrik depolama yatırımı yapılacak.

Türkiye’nin güneş enerjisi santrali kurulu gücü Mayıs 2020 sonu itibariyle 6152 MW oldu, Mayıs 2019 yönetmeliğine bağlı olarak uygulanan öztüketim/aylık mahsuplaşma kapsamındaki güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücü de 274MW değerini geçti

2019 yılında Amerika’daki kurumsal elektrik tüketicileri tam 17 GW gücünde rüzgar enerjisine dayalı ikili sözleşme yaptı. Bu miktar 5 milyon evin elektrik ihtiyacına denk geliyor.

Oldukça uzun bir aradan sonra rüzgar ve güneş enerjisi kullanılarak üretilecek yeşil hidrojen tekrar enerji sektörünün gündemine oturdu. Avrupa Briliği oldukça iddialı bir hedef koydu ve yeşil hidrojeni 2-3 yıl içinde ekonomik olarak rekabet edecek seviyeye getireceğini açıkladı.HAFTANIN VİDEOSU


Güneş enerjili araba yarışları, biraz temiz enerji sektörü ile ilgilenen herkesin bildiği etkinlikler. Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen bu yarışlara farklı şirketlerin sponsorlukları ile üniversiteler ekip kurarak katılıyor.

Güneş enerjili tekne yarışları ise daha da zor bir ortamda gerçekleşiyor. Bu haftaki videomuz her yaz Monaco’da düzenlenen yarışlardan bir kesit sunuyor. Tatil planlarının yapılmaya başladığı bu zor günlerde, sizlere keyifli seyirler dileriz. Umarız önümüzdeki senelerde ülkemizde de benzer bir yarış düzenlenir.BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | web


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter

solar@solarbaba.com
WhatsappKurumsal: +90 531 219 7989