Tesla Ultrakapasitör Üreticisi Maxwell’i Satın Alıyor

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, enerji depolamaya yönelik teknolojiler geliştiren Maxwell’i 218 milyon dolara satın aldığını duyurdu. Bu kapsamda, Tesla’nın elektrikli otomobillerinde Maxwell’in ürettiği ‘ultrakapasitör’e yer verileceği belirtildi. Tesla’ya 218 milyon dolara mal olacak işlem, hisse senedi başına 4,75 dolara denk geliyor.

Tesla, Maxwell’in ultrakapasitörlerinin, Tesla’nın batarya ünitesi dizaynını değiştirerek, sağlanan performansı artırabileceği planlıyor. Böylece, yüksek ağırlıklı araçlar için önem kazanan fren geri kazanım sistemlerinin, enerji kapasitesinin artmasının üzerine duruyor.

Maxwell, satın alma işleminin kurul tarafından onaylandığını ve 2019’un ikinci çeyreğinden kısa bir süre sonra kesinleşeceğini belirtti. Bir Tesla sözcüsü ise, “Tesla’nın sürdürülebilir enerjiye geçişi hızlandırma misyonunu destekleyen potansiyel kazanımlar arıyoruz” sözlerini kullandı.

Enerji depolama ve güç dağıtımını odak noktasına alan şirket olan Maxwell, özellikle normal bataryalardan çok daha hızlı dolan ve güç veren ultrakapasitörler üretiyor. Şirket aynı zamanda temiz enerji üreten rüzgar türbinleri üzerinde çalışmalar da yapıyor.

Tesla, elektrikli araç pazarının lideri olmakla birlikte yaptığı açıklamada, uygun fiyatlı araçlar geliştirmeyi ve sektörü fosil yakıtlardan uzaklaştırmayı hedeflediğini açıkladı.