Suudi Arabistan 300MW GES Projesi ve Huawei Fusion Solar Çözümleri

Enerji üretimi ve su tuzundan arındırma tesislerinin lider geliştiricisi, sahibi ve işletmecisi olan ACWA Power, Suudi Arabistan’ın ilk büyük ölçekli PV tesisinde SUN2000-90KTL string invertör ve son teknoloji FusionSolar Akıllı PV Yönetimi de dahil olmak üzere FusionSolar 1500V Smart PV Çözümünü entegre etmek için sistem invertörlerin tek tedarikçisi olarak Huawei’yi kullanacak.

ACWA Power, Şubat 2018’de, Al Jouf, Kuzey Suudi Arabistan’daki Sakaka 300 MW projesi için şimdiye kadar kaydedilen en düşük fiyat olarak 2.3417 ABD cent / kWh seviyesinde teklif aldı. Krallık’ın 2030 Vizyonu stratejisinin bir parçası olarak başlatılan proje, ülkenin geleneksel fosil yakıtlardan temiz enerjiye dönüşümünün başlangıcını işaret ediyor. Tesisin Ekim 2019’da tamamlanması bekleniyor.

Sakaka projesi, düz arazinin, güneş ışığının, düşük bitki örtüsünün ve ağır tozun, koruma seviyelerinde yüksek talep ettiği, tesisin kararlılığı ve enerji verimini sağladığı kuzey Suudi Arabistan’da yer almaktadır.

Çoklu MPPT dizi invertörlü Huawei FusionSolar 1500V Akıllı PV Çözümü PV dizi uyuşmazlığını en aza indirir ve enerji verimini % 1,5 ila % 2 oranında artırır. IP65 koruması, rüzgar ve kum erozyonu nedeniyle oluşabilecek hasarı sınırlar. Ayrıca, güç kaybı, sistem voltajındaki bir artış ve akımdaki bir azalma ile büyük ölçüde azalır. Sonuç olarak, insan gücünü ve sistem yatırım maliyetlerini azaltan nakliye, kurulum ve bakım iş yüklerini düşürür. Huawei FusionSolar Smart PV Çözümü daha yüksek enerji verimi, aynı CAPEX, verimli O&M ve düşük OPEX sunar, bu da LCOE’yi düşürür ve çözümü oldukça rekabetçi kılar.

ACWA Power Başkanı Mohammad Abunayyan, “Suudi Arabistan’daki Krallığın sürdürülebilir geçişine katkıda bulunan ilk temiz enerji projesine katılmaktan büyük gurur duyuyoruz. Yenilenebilir enerji sektörünün yeteneklerini geliştirmek ve ilerletmek için dünya genelinde yenilenebilir projelerden edindiğimiz kollektif uzmanlığımızı kullanmak için Huawei ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Suudi 2030 vizyonunun hedefleri ve Kral Salman bin Abdülaziz El Saud’un hedefleri doğrultusunda, ülkenin aktif yenilenmesini teşvik ediyor ve ülke içindeki yenilenebilirlerin geleceği için bir bilgi tabanı oluştururken Suudi vatandaşlarına istihdam olanakları yaratıyoruz. .”

Yılda 430.000 tondan fazla karbondioksiti dengeleyerek Al Jouf bölgesinde 45.000 haneye güç sağlamak için yeterli temiz enerji üreteceği tahmin edilmektedir. Ek olarak, proje inşaat ve operasyonlar dahil olmak üzere sektörler arasında yeni istihdam fırsatları yaratacaktır.