Sunvital, Gelal Çorap 2.6 MW Çatı Üzeri GES Kurulumunu Gerçekleştirdi

Gelal Çorap, çatısına kurduğu 2.812 kWp kapasiteli GES projesiyle hem enerji maliyetlerini düşürdü hem de çevreci kimliğini bir adım daha ileri taşıdı !

Çankırı / Şabanözü OSB’de faaliyet gösteren, yurt dışında önemli markalara çorap üretimi yapan ve Türkiye’nin en büyük çorap üretim tesisi olan Gelal Çorap fabrikası, çatısına kurduğu 2.812 kWp’lik GES tesisi ile yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık %30’ unu karşılayacak, tüm üretimini de kendi içerisinde (öztüketimde) kullanacaktır. Santralin yılda yaklaşık 3.500.000 kWh elektrik üretmesi beklenmekte olup, yılda yaklaşık 2.100.000 kg CO2 salınımını da engelleyerek fabrikanın çevreci kimliğini güçlendirecektir.

Proje, danışmanlık ve kurulumunu Bursa merkezli Sunvital Enerji firmasının yaptığı projenin geçici kabulu 2020 yılı Ocak ayı içerisinde yapılmıştır.

Projede 9.072 adet 310 Wp’lik monokristal paneller kullanılmış olup fabrikanın kalan bölümünün çatısına da yaklaşık 2.056 kWp’lık ilave bir tesis kurulması konusunda yine Sunvital Enerji firması ile anlaşma yapılmıştır.
Yeni tesisin de yaklaşık 4-5 ay içerisinde devreye alınması planlanmaktadır. Bu sayede fabrika yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık olarak % 55’ ini güneşten karşılama imkanına sahip olacaktır.