19-GÜNEŞ PANELLERİNİN TEMİZLİĞİ

Güneş enerjisi sisteminin planlanan performansı göstermesi için panellerin belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Bu temizlik aslında panellerin düzenli bakımının bir parçasıdır. Temizliğin saf su veya kireç tutmayı engelleyici solusyonla yapılması gereklidir. Periyodik bakımın yapıldığı sistemlerde riskler kontrol altındadır.

Temizlik planı, sistemin çatıda ya da arazide olmasına, içinde bulunduğu çevresel koşullara ve iklim koşullarına göre oluşturulur. Basit, küçük ölçekli bir sistem eğer temizlik için uygun bir alan mevcutsa ve temizlik güvenli bir şekilde yapılabiliyorsa sistem sahibi tarafından temizlenebilir.

Bir üretim sahasının, bir çiftliğin yakınındaki bir sistem çorak bir arazide yer alan çevresel koşulları makul bir sisteme göre daha fazla bir toza ve kire maruz kalabilecektir. Toz ve kirden daha fazla zarar veren bir diğer etken kuş pislikleridir. Mikro-inverterler veya dizi inverterleri içeren bir sisteminiz varsa, bu hangi panelin kirlendiği ve performansının etkilendiğini gösterecektir. Yakında ağaçların olması, ağaçların kuşları çekmesi, ya da reçine kirliliğine sebebiyet vereceğinden, buna göre bir temizlik planı oluşturulmalıdır.

Güneş panellerinizin açısı da bir başka önemli noktadır, daha yatay eğimde olan panellerde biriken su buharlaşırken çamurlu bir tortu bırakabilir, ancak daha eğimli panellerde su aşağı doğru süzüldüğü için böyle bir tortu oluşmaz ve temizlik açısından daha az aralıklı bir ihtiyaç söz konusu olur.

Güneş Panelleri Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Temizlik ve bakım yapılırken yüksek gerilime dikkat edilmelidir.
– De İyonize Saf Su ve karbon fiber uzatma borularının iletkenliği çok azdır, daha verimli temizlik yapılmasını sağlar.
– Endüstriyel çatılarda bulunan santrallerin temizliği yapılırken yüksekten düşme riskine karşı uzatma boruları kullanılarak en uçtaki PV panelleri de kolaylıkla temizlik yapılmalıdır.
– PV paneller temizlenirken üzerine basılmamalı ve yürünmemelidir. Üzerine basılan panellerde gözle görülmeyen mikro çatlaklar oluşmaktadır.
– Oluşan bu çatlaklara giren yağmur veya temizlik suyu santrale ciddi zararlar verebilir. Oluşan bu mikro çatlakları termal kamera ile görmek mümkündür.
– Kuyu veya taşıma suyla yapılacak temizlik santralin korozyona uğramasına ve ömrünün kısalmasına neden olacaktır.
– GES’ler her mevsim başlangıcında De İyonize Saf Su ve uygun malzeme ile temizlenmelidir.
– Paneller solar fırçaları ile temizlenmelidir. Temizlik ve bakım aynı zamanda yapılmalıdır.
– Aralıklı verilecek temizlik hizmet sürelerini kaçırmamak, zamanında verilmesine dikkat etmek gerekir.

Ultra De İyonize Saf Su

Demineralize su ya da diğer adı ile de iyonize su; derece yüksek kalitede bir sudur. Fiziksel bir işlem ile elde edilir ama bu suyu üretmek için demineralizasyon tesisi ya da De İyonizasyon tesisinde uzmanlık gerektiren ekipmanlarla üretilmesi gerekir.

Çatı sistemlerinin temizliği eğer temizliği, bunun yapılabileceği uygun ve güvenli bir alan yoksa profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Sistem küçük ölçekliyse ve arazi üzerine kuruluysa, sistem sahibi tarafından yapılabilir. Büyük ölçekli sistemlerin de enerji performansları ve dolayısıyla ticari getirileri açısından belli aralıklarla profesyonel temizlik hizmeti almaları sistemlerin uzun ömürlü verimliliği açısından çok daha sağlıklı olacaktır.