08-ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ GÜNEŞ SANTRALLERİ

Off-grid olarak da günlük kullanımımıza giren şebekeden bağımsız sistemler üretim ve tüketimini tamamen kendi içinde çözen depolama temelli kurulumlardır.

Genel olarak merkezi şebekenin ulaşımı dışında kalan dağ evleri, karavanlar, tekneler, sulama için pompalama sistemleri, kırsal alanlardaki sağlık tesisleri gibi noktalarda tercih edilirler.

Bu sistemler genel olarak 100 W’tan 5 kW’a hatta 1 MW’a kadar tasarlanabilir. 100 W çok küçük bir kurulum olmakla birlikte, 5 kW ailece yaşanan bir evi, 1 MW da ticari bir sistem kurulumunu besleyebilir. Şebekeden bağımsız sistemler genel olarak daha küçük kurulumlar olarak tercih edilirler, güç ihtiyacı büyüdükçe sistemdeki depolama maliyetleri de artar.

Şebekeden bağımsız sistemlerin tasarımında dikkat edilmesi gereken parametreler şöyle sıralanabilir;

· Günlük ortalama enerji tüketimi (kWh)- Yaz ve kış

· Puant yük (kW) – Elektrikli aletlerden çekilen maksimum güç

· Ortalama Sürekli Yük (kW)

· Işınım Etkisi – Lokasyon, iklim, oryantasyon, gölgelenme

· Yedek Güç Tercihleri – Jeneratör benzeri sistemler

Şebekeden bağımsız sistemlerin biri tercihe bağlı olmak üzere 5 ana bileşeni vardır; güneş panelleri, inverter, batarya, batarya şarj kontrol cihazı veya çoklu-mod inverter, tercihe bağlı olarak jeneratör. Bunların arasında sistemdeki en kritik bileşen ana batarya şarj kontrol cihazıdır.

Güneş paneli kapasitesine karar verebilmek için günlük ortalama enerji tüketimi ve puant yük gibi faktörler güneş panelinin kapasitesinin belirlenmesinde önemli kriterlerdendir.

Bataryalar, uzun ömürlü, yüksek sıcaklığa dayanıklı, yüksek çevrim verimliliğine sahip ve gaz sızıntısı minimum olan türden tercih edilmelidir. Batarya seçimi yapılırken günlük enerji tüketimi ortalama bulutlu gün sayısı, sıcaklıktan meydana gelen verim kaybı, batarya verimliliği, ve DC’den AC’ye dönüşümde oluşan kayıplar ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır.

Inverter seçimi ise aynı anda oluşacak toplam elektrik ihtiyacına göre yapılır. Inverter, anlık ihtiyaç duyulan gücün en az 1.5 katı olarak tercih edilmelidir. Inverter seçiminde, tam sinüs ve modifiye sinüs inverter türleri tercih edilebilir. Tam sinüs inverterler tüm elektrik aletleri güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırır, ayrıca daha dayanıklıdır. Modifiye sinüs inverterler, daha ekonomik olmakla birlikte hassas olmayan elektrikli cihazlarla birlikte kullanılabilir.