15-ÇATI UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Güneş enerjisinde çatı kurulumları hem dünyada hem ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde öztüketim odaklı yapılan bu uygulamalarda özellikle ticari ve endüstriyel segmentlerde yatırımın geri dönüşü hızlı gerçekleşmekte, sistem ömrünün ortalama üçte birinde kendini ödemekte geri kalan sürede de sahibine ciddi oranda tasarruf sağlamaktadır.

Çatı açısı ve eğimi

Maksimum elektrik üretimini sağlamak için güneye bakan çatılar idealdir. Bu yönden ne kadar uzaklaşılırsa, elektrik üretimi azalacaktır. Çatının eğimine bağlı olarak yaz ve kış aylarında üretimi değişkenlik gösterecektir.

Gölgeleme

Gölgeleme yakın ya da uzak yapılardan, nedenlerden kaynaklanabilir. Kurulum yapılacak çatının dik bir eğimin aşağılarında yer alması ya da uzun binalar ya da ağaçlar tarafından gölgeleniyor olması en baştan kurulum kararını etkileyecek önemli etkenlerdir.

İzinler

Ülkemizde çatı üzerine yapılacak kurulumlar öztüketim odaklı olup, lisans gerektirmemektedir. Ancak yine de kurulum yapmadan önce ilgili yerel idareden alınması gereken izinler bulunmaktadır. Kurulum öncesi gerekli tüm izinlerin tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Çatı yüzeyi ve durumu

Güneş panellerinin ortalama ömrü 25 yılı da aşan bir süre boyunca çatıda yer alacak sistemler için çatının altyapısı sonrasında ciddi bir tadilata ihtiyaç duymayacak şekilde gözden geçirilmelidir. Çatı uygulamaları yapıya monte olarak gerçekleştiği için, çatının ne kadar yük taşıyabileceği bir başka deyişle çatı statiğinin uygunluğu güvenlik açısından en kritik noktalardan biridir. Çatı uygulamalarında bu kriterlere dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bulunan yapıya da zarar verebilir ve güneş panellerinin çıkarılıp onarım yapılmasını gerektirebilir.

Tüketim Profili ve Trafo Bağlantı Gücü

Günlük, aylık, yılllık periyotlarda bir tüketim profilinin çıkarılması kurulacak sistemin gücünün yapılan elektrik maliyetlerinden tasarrufu sürdürülebilir kılması için gereklidir. Başvuru aşamasında saptanan sistem ihtiyacı kadar trafo bağlantı gücünü de dikkate almak gerekir.

Garantiler ve Düzenli Bakım Anlaşması

Çatıya kurulan sistemin güneş paneli, inverteri ve kurulumun belirli süre için garanti koşullarını kapsaması gerekir.