18-BAKIM VE SERVİS

Güneş enerjisi sistemi kurulup işlemeye başladıktan sonra bir diğer kritik konu olan bakım ve servis ön plana çıkar. Bakım ve servis anlaşmaları kurulum aşamasında sistem devreye girmeden yapılan anlaşmalardır ve sistemin öngörülen performansı sergilemesi için kapsamı detaylı bir şekilde değerlendirilerek yapılmalıdır. Düzenli bakım anlaşmalarıyla sistemin beklenen süre ve performans ile sürdürülebilir şekilde enerji üretimine devam etmesi sağlanır.

Bakım ve servis konusunda dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir;

Doğal Yıpranma (Degradasyon)

Tüm panellerin içinde bulundukları çevreden bağımsız olarak ortalama bir yıpranma payı vardır. Bu yıpranma kullanılan malzemeye, bulunan coğrafi ortama göre değişiklik gösterebilmektedir. Üreticiler doğal olarak öngörülen yıpranmanın ötesine geçen durumlarda ürün garantileri verirler.

Topraklama ve Yıldırımdan Korunma

Düzgün bir topraklama, sistemin ve insan hayatının korunması için ilk adımdır. Böylelikle yıldırım anında, gelen enerji toprağa, panellerden uzağa verilir. Yıldırım enerjisi toprağa deşarj edildikten sonra bile panellerde bir güç dalgalanmasına sebep olabilir.

Panel Arızaları

İşletim süresi boyunca güneş enerjisi santralinin farklı bileşenleri arızalanabilir. Üretim sürecinde hasar gördüyse kırılabilir. Mikro-çatlaklar her zaman çok fark edilir olmayabilir dolayısıyla denetimden geçerek kuruluma dahil olması daha sağlıklıdır. Aksi takdirde bu çatlaklar panellerin arızalanarak işlevsiz kalmasına ya da verimlilik kayıplarına yol açabilir.

Inverter Arızaları

Inverterden kaynaklı arızalar güneş enerjisi santrallerinde sisteme yönelik en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bu nedenle inverterlerin periyodik bakımları önemli kriterdir.

İzolasyondan Kaynaklı Arızalar

Kurulum aşamasında, düzgün koruma altına alınmayan kablolar, kemirgen ve su gibi çevresel etkilere maruz kalarak inverter üretimini durdurmaktadır. Bu bağlantıların durumuna ilişkin gözetim de ihmal edilmemelidir.

Taşıyıcı Sistem Bakımı

Taşıyıcı sistem mekanik bağlantıları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Torklama işlemlerinin eksik olduğu kısımlar onarılmalıdır. Korozyona uğrayan kısımlar uygun sprey veya boya ile boyanmalıdır.

Ayrıca güneş panelleri içinde bulundukları iklim ve çevre koşullarına göre düzenli olarak temizlenmeli ve rüzgar, kar ve yağmura karşı korunacak şekilde önlemleri alınmalıdır.