ENGEL TAŞTAN
GOODWE


SolarSohbet canlı yayın etkinliğimize katılan GoodWe Türkiye CEO’su Engel Taştan merak edilen soruları yanıtladı.

GE ile yapılan iş birliğinin detayları ile ilgili bilgiler veren Taştan, “GoodWe pek çok inverter markasının elektronik kartını ürettiği gibi GE inverterininkini de üretiyordu ancak GE ve GoodWe arasında yeni ve global olarak bir anlaşma imzalandı. GE büyük projelere odaklanmış bir şirket ancak aynı zamanda küçük pazara da girmek istiyor. Anlaşma doğrultusunda GoodWe 1kW tüm serileri üretmeye başlayacak.” Dedi. Buna ek olarak Turkcell ve Enerjisa ile iş birliklerinin de üzerinde duran Taştan, “Turkcell tüm güneş projelerinde şu an GoodWe ürünleri kullanılıyor. Her geçen gün artan iş birliklerimiz doğrultusunda onlar için ürettiğimiz yeni bir ürün var ancak şu an bilgi veremiyorum. Yakın zamanda medyayla da paylaşacağız.” dedi. “Turkcellin tüm merkez binalarının üzerine güneş enerjisi planlanıyor ve ilk adım Adana’da atıldı Daha pek çok şehirde Solitek, Konar enerji gibi firmalar bizi tercih etti. Böylece Turkcell yatırımlarında Goodwe kullanma kararı aldı. Enerjisa’yla ise üzerinde çalıştığımız projeler var. Yakın zamanda montajları da başlıyor. O noktada endüstriyel depolama ve evsel projelerinde iş birliğimiz devam ediyor.”

2020 yılının son iki çeyreğinde Covid-19 virüsünün de etkisiyle GoodWe’yi globalde nasıl bir pazarın beklediğini ise “Aralık ayında Çin tatile girdiğinde ve bu tatil uzamak sorunda kaldığında biz ve fabrikamız şu anki gecikmelerin ve yavaşlamanın olacağını biliyorduk. GoodWe olarak virüsün stabile döndüğü dönemde, içinde bulunduğumuz bu süreç ekonomimizi çok etkilemezse her sektörde pozitif anlamda patlama olacağına inanıyorum.” sözleriyle açıkladı.

GoodWe’nin hibrit çözümler için lityum akü konusunda gerçekleştirmeyi planladığı çözümleri açıklayan Taştan “Lityum akülerin çok geniş bir pazarı yok ve maliyetlerinden çok yüksek fiyatlara satılıyorlar. Biz de hibrit satışlar yaparken maalesef bu batarya fiyatları yüzünden istediğimiz talebi göremedik ve 2019 yılında aldığımız kararla lityum batarya üretimi kendimiz yaparak piyasaya bataryanın da gerçek maliyetini gösterme kararı aldık.” dedi.

Dinleyicilerden gelen ‘Çatılarda çoğu yatırımcı kullanacağı inverter markaları için teknik bilgiye sahip olmadan eş dost tavsiyesi ile alım yapıyor. Bu tip yatırımcılar için satış stratejileri nelerdir?’ sorusunu ise “Türkiye pazarında çok iyi 5-6 marka var. Bu markaların teknik açıdan farklarına, fiyatlarına ve referanslarına bakarak karar vermeleri gerekir. Aynı zamanda bu marka Türkiye’de hukuki olarak resmi bir şirket mi, hukuki olarak satış sözleşmesi verdiğinde Türk hukukuna göre sözleşme yapabiliyorlar mı, markanın Türkiye’de tamir merkezi var mı gibi sorularının cevapları üzerinde karşılaştırmalar yapılarak karar verilmeli.” sözleriyle açıkladı.

Avrupa’da elektrikli araç şarj istasyonlarının çok yaygın olduğunu belirten Taştan, Türkiye’de de son zamanlarda şarj istasyonlarının arttığını belirtti. “Türkiye’de elektrikli araç piyasası olabilmesi için Türkiye’nin elektrik alt yapısının güçlenmesi gerekir. Goodwe olarak bizim de yakın gelecekte şarj istasyonu planımız var.”