SMA, 2019 yılında 11,4GW’lık İnvertör Satışı Gerçekleştirdi

2019 finansal verilerini açıklayan üyemiz SMA, toplam 11.4 GW’lık invertör satışı ile bir önceki seneye göre %34’lük artış göstererek 915 Milyon € ciro elde etti. 2020 yılı için de oldukça pozitif beklentilerin olduğunu söyleyen SMA CEO’su Jürgen Reinert; zor geçen 2018’in ardından bir dizi önlemle, son mali yılda, SMA’nın invertör satışlarını 10GW’ın üzerine çıkarttığını; ana faaliyet alanınında sahip olduğu pazar payını geri kazandığını belirtti. Evsel ve ticari uygulamalar için sistem paketleri sunarak, SMA’nın bir sistem ve çözüm sağlayıcısı olarak gelişimini sürdürdüğünü belirten Reinert, geleceğin en önemli satış segmentlerinden depolama alanında da, 1 GW’ın üzerinde güce sahip batarya invertörü tedariği için sözleşme yaptıklarını bildirdi. Reinert, büyük ölçekli PV santrallerin işletme ve bakım hizmetleri alanında hizmet verdiği gücün % 50 artarak 4.5 GW’a yükseldiğini, başarılı şekilde yollarına devam edeceklerini ve 2020’de satış ve kazançlarında daha fazla artış beklediklerini söyledi.

SMA Yönetim Kurulu, satışların 2020 yılında 1,0 milyar € ile 1,1 milyar € arasında olmasını bekliyor. Avrupa ve Amerika’da beklenen olumlu pazar gelişimi ve depolama pazarının büyümesi, bu ciro artışı beklentisinin en büyük nedenleri olarak göze çarpmakta. SMA bu pazar büyümesinden faydalanmak ve ek pazar payları elde etmek için oldukça iyi bir konuma sahip. SMA Yönetim Kurulu ilave önlemler ile gider ve maliyetlerin azalmasını hedeflemekte; bu sayede önemli bir kazanç artışının olacağını öngörmektedir. FAVÖK’ün 2020 yılı sonunda 50 milyon € ile 80 milyon € arasında olması beklenmektedir.

Haberin detayları için:
https://www.sma.de/en/newsroom/current-news/news-details/news/4129-sma-solar-technology-ag-significantly-improves-sales-and-earnings-in-2019-managing-board-expe.html