Sepev
 

Sıfır Enerji ve Pasif ev Derneği (SEPEV), Pasif Ev Enstitüsü Darmstadt ve Dr. Wolfgang Feist ’in ortak girişimi olan Uluslararası Pasif Ev Derneği ‘ne bağlı, Türkiye’de faaliyetler yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. SEPEV; Pasif Ev yapı, standart ve metotlarının Türkiye iklim koşullarına adapte edilmesine yardımcı olarak, ülkemizde sıfır enerjili binaların yaygınlaşmasında öncü olmayı hedeflemektedir.

1991 senesinde Almanya’da geliştirilen; Pasif Ev yapı standardı, bugün, uluslararası enerji etkin tasarım standartlarının en önde gelenidir. Başta, Orta ve Kuzey Avrupa iklim koşullarına göre geliştirilen bu yapı standardının; bugün, Antartika’dan Güney Amerika, Çin ve Dubai’ye Dünya genelinde, farkli iklim tiplerine uyarlanmış binlerce örneği mevcuttur. Pasif Ev yapıları , içerisinde ikamet edenlerin konforunu çok az miktarda enerji ile ısınma ve soğutma yaparak sağlamaktadır. Pasif Ev'in ısıtma ve soğutma ihtiyacı için harcanan enerji ülkemizdeki tipik bir binanın enerji harcamasının onda biri kadardır.

SEPEV'in, dernek olarak öncelikli amacı; Türkiye’de çevreye duyarlı bir yapı sektörü oluşmasına katkıda bulunmaktır. Mimarlar, mühendisler, uygulamacılar, akademisyenler, öğrenciler için "Pasif Ev" standardı ve "Binalarda Enerji Verimliliği" ve "Sıfır Enerji Binalar" konusunda bir çalışma platformu olarak faaliyet göstermekteyiz.

İletişim
Tugba Salman
+90 533 257 7761
tugba@sepev.org
Ankara