Schneider Electric “BM Kadını Güçlendirme İlkelerini” İmzaladı

Schneider Electric ülke başkanları Birleşmiş Milletler’in (BM) Kadını Güçlendirme İlkeleri’ni (WEPs) imzaladı. 100’ü aşkın ülkede faaliyet gösteren şirket, böyle güçlü bir katılımı sağlayan ilk çok uluslu şirket oldu.

Schneider Electric yaptığı yazılı açıklamayla, enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, ülke liderlerinin BM Kadını Güçlendirme İlkeleri’ne yüzde 100 katılım sağlayan ilk çok uluslu firma olduğunu duyurdu.

Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst yöneticisi (CEO) Jean-Pascal Tricoire ile birlikte tüm bağlı şirketlerinin ülke başkanları, WEP İlkelerini şahsen imzalayarak şirketin cinsiyet eşitliği ve katılım uygulamalarını desteklediler.

Schneider Electric hem kendi faaliyetleri kapsamında hem de faaliyet gösterdiği topluluklar içinde cinsiyet eşitliği anlamında uzun süredir aktif bir değişim elçisi olarak çalışıyor.

Kadınların güçlendirilmesi için liderlerden oy birliği..

Açıklamada verilen bilgilere göre, 2010 senesinde BM Kadın ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin ortak bir girişimi olarak ortaya çıkan WEP İlkeleri, 7 ilkeden oluşuyor ve firmalar için cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi ve iş yerlerinde, piyasalarda ve toplumda kadınların güçlendirilmesi yönünde bir kılavuz niteliğinde.

İlk dört ilke kapsamında, firma liderleri, kurumsal hedefler yoluyla ve erkek ve kadın çalışanlara eşit fırsat ve muamele sunmak suretiyle iş yerlerinde cinsiyet eşitliği sağlamaya teşvik ediliyor. WEP İlkeleri, şeffaflık, güçlendirme ve savunuculuk girişimleriyle kadın girişimcilerle ortaklığı, kadınları gözeten uygulamaları ve yerel topluluklarda liderliği teşvik ediyor.

WEP İlkeleri, Schneider Electric’in mevcut uygulama ve hedefleriyle paralel bir yapıda. Şirketin temel değerlerinden olan katılım çerçevesinde, pek çok öncü uygulama hayata geçirildi. Örneğin, istihdam döngüsünün her bir aşamasında kadın çalışanların işe alımı ve şirkette tutulmaları destekleniyor ve bu yönde çalışmalar sürdürülüyor.

Şirket sıkı bir eşit maaş politikası, Global Aile İzin politikası ve esnek çalışma politikalarını uygulamaya aldı. Global Aile İzin Politikası 2018’de devreye sokuldu ve şu an 59 ülkede uygulanıyor. Bu politika sayesinde, Schneider Electric çalışanlarının yüzde 75’i ebeveyn izni, bakım izni ve ölüm iznini kullanabiliyor; 2020’ye kadar bu oranın yüzde 100 olması planlanıyor.

Benzer şekilde, çalışanların yüzde 92’si ücret eşitliği kapsamında olup 2020’ye kadar bu oranın yüzde 95’e ulaşması hedefleniyor.