Sabancı Üniversitesi yürütücülüğündeki “Bağlantılı Mikromobilite Altyapısının Mevcut Toplu Taşımayla Bütünleştirilmesi (Integrating a Connected Micromobility Infrastructure to the Existing Public Transport – MeHUB)” Projesi ile birlikte Ankara’nın farklı noktalarında elektrikli bisiklet ve şarj istasyonları kuruluyor.

Sabancı Üniversitesi ve DUCKT şirketinin ortaklaşa geliştirdiği projede Ankara Büyükşehir Belediyesi sürdürülebilir çevreci ulaşım hizmetlerini hayata geçirecek. Proje kapsamında ilk etapta 60 bisikletlik şarj istasyonu ve test için ise 25 adet elektrikli bisiklet yerleştirilecek.

EIT Urban Mobility Programı kapsamında desteklenen ve Sabancı Üniversitesi ve DUCKT şirketinin ortaklaşa yürütttüğü MEHUB adlı proje kent içinde kamusal alanların daha düzenli kullanımına destek olmayı, ulaşım hizmet sağlayıcılarının işletme maliyetlerini düşürmeyi ve mobilite çözümlerini kullanan kişilere bağlantılı ve evrensel bir mikromobilite şarj altyapısı sunarak kaliteli bir mobilite deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Akıllı Mobilite ve Lojistik Laboratuvarında (Smart Mobility and Logistics Lab) Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Bülent Çatay tarafından yürütülen projede MDBF Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi Mir Ehsan Hesam Sadati ile birlikte yöneylem araştırması modelleri ve algoritmaları geliştirerek şarj istasyonu altyapısına yönelik kararların alınmasına destek olunacak ve şarj istasyonların kurulumları sonrası elde edilecek verilerle fayda analizi yapılacak.

Projenin detayları ile ilgili bilgi veren MDBF Öğretim Üyesi Bülent Çatay, “Projede hizmet olarak mobilite (Mobility as a Service – MaaS) yaklaşımıyla yola çıkıldı. Proje kapsamında, ilk/son kilometre ulaşımlarını mevcut toplu taşıma merkezleri ile bütünleştirmeye; elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kullanımı ile toplu taşıma ve trafik üzerindeki yükü hafifletmeye; bu araçların akıllı ve bağlantılı kilitleme çözümleriyle vandalizme karşı korunmasına, karbon salımını azaltmaya ve COVID-19 sonrasında kent sakinlerine etkin ve güvenilir ulaşım alternatifleri sunmaya yönelik bir pilot çalışma gerçekleştiriliyor” dedi.

Kaynak: https://gazetesu.sabanciuniv.edu/sabanci-universitesinin-projesi-ile-ankarada-elektrikli-bisiklet-ve-sarj-istasyonlari-kuruluyor