Prysmian
Prysmian Group, enerji ve telekomünikasyon kablo ve sistemleri alanında dünya lideridir. 130 yılı aşan deneyimi ve dünya çapında 50'den fazla ülkede 19.000 çalışanı ve 89 fabrikası ile, yüksek teknoloji gerektiren pazarlara odaklanmıştır.

Prysmian Group, yenilikçi ve teknolojik bilgi birikimi ile kendi pazarlarında lider olan, Prysmian ve Draka firmalarının birleşmesi sonucunda oluşmuştur. İki markanın kuvvetli tarafları birleştirilmiş olup, yatırım potansiyeli ve coğrafi kapsama alanı artırılmış; sonuç olarak da piyasada bulunan en geniş yelpazede ürün, hizmet, teknoloji ve bilgi birikimi bir araya gelmiştir.Prysmian Group, borsaya açık bir firma olup, hakim bir hissedarı bulunmamaktadır. Şirket, şeffaf bir yönetim şekli ile yeteneklerini geliştirmeye devam etmektedir.

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş.; 2011 yılında Prysmian ve Draka arasında gerçekleşen birleşmeyi takiben, bugün dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe lider olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonudur. Firmanın merkezi, 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) yer almaktadır ve toplam 180.000 m² lik açık alan (79.000 m² kapalı alan) üzerinde faaliyet göstermektedir. Firma, Prysmian Group bünyesinde, aynı anda enerji ve haberleşme kabloları üretimi yapabilen 9 tesisten biri olarak öne çıkmaktadır.

220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar, Türk Prysmian’ın tam kapsamlı ürün yelpazesi içinde bulunmaktadır. Ayrıca, Draka ile, sadece ana ortaklar seviyesinde gerçekleşen birleşme sonucunda, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar ürün yelpazesine eklenmiştir. Bugün, Mudanya fabrikasında 22.000 farklı kablo üretimi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra Türk Prysmian, kablo ve sistemleri için “Anahtar Teslimi” projeler yaparak tüm müşterilerine eşsiz ve üstün hizmetler vermeye devam etmektedir.

Türk Prysmian’ın kurulu kapasitesi uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek seviyededir. Kapasite kullanımı 2016 yılında %89 olan ve Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olmaya devam eden Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş., 2016 yılında 953.572.451 TL olan cirosunun yaklaşık %26’sını ihracat işlemleri oluşturmaktadır. Bugün firma, aralarında Azerbaycan, Barbados, Çin, Fransa, Irak, İngiltere, Kuzey Afrika, Ortadoğu ülkeleri, Papua Yeni Gine, Sri Lanka, Şili, Türkmenistan ve Ürdün gibi çok geniş bir coğrafyayı kapsayan 40’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Prysmian Group’un dünya çapında 17 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır; bu Ar-Ge merkezlerinden biri de Türk Prysmian’ın Mudanya’da bulunan fabrikasında yer almaktadır. Bu Ar-Ge merkezi içerisinde yer alan Malzeme Teknolojileri Deney Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından, TS EN ISO/IEC 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar Standardı” akreditasyon sertifikasıyla tescillenmiştir. TÜRKAK tarafından verilen sertifika, Türk Prysmian laboratuvarında ‘yanma testleri’ konusunda gerçekleştirilecek olan deney sonuçlarının güvenilir olduğunun ve uluslararası geçerliliğe de sahip olduğunun simgesi niteliğindedir.

İletişim
Mert Erden
+90 552 262 7969
mert.erden@prysmiangroup.com
İstanbul