Zorlu Çevresel Koşullar Kablo Ömrünü Etkiler

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Prysmian Group’un Satış Müdürü Mert Erden, kabloların sistemin sağlıklı çalışmasında önemli bir rol oynadığını belirtti, “Kablolara baktığımız zaman işlevleri sebebiyle aynı insan vücudundaki kılcal damarlara benzetiyoruz. Kablolar sistemin sağlıklı çalışmasında kritik bir rol oynuyor. Gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar çerçevesinde de beklentilerin aslında sadece kabloda değil bir güneş enerjisi santrallerinde kullanılan tüm malzemelerde zamanla değiştiğini görüyoruz. Kabloyla ilgili çok fazla geriye gitmeye gerek yok bundan 15-20 sene önce Avrupa genelinde güneş enerjisi santrallerinde kullanılan kabloların yapılarıyla bugünkü kabloların yapılarına baktığımız zaman değişimin hızını görebiliyoruz.” dedi.

Kablo seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahseden Erden, “En başta olmazsa olmaz güvenilir bir test kuruluşundan alınan geçerli bir sertifikasyon bu işin ilk adımıdır. Tabi tek başına sertifika sahibi olmakta yeterli olmamalıdır. Üreticilerin bu özellikleri ürettikleri tüm kablolarda sağladıklarından emin olunması gerekir. Yatırımcı veya EPC bundan emin olmak için, elinde eğer ki üreticinin sertifikası varsa, referansları, güvenilirlikleri, organizasyonları, kaliteye verdiği önem, daha önce bu ürünü kullanan firmalardan alacakları referanslar bence önemli bir unsur olarak öne çıkar.” dedi.

Kablo ömrünü belirleyen faktörlerle sözüne devam eden Erden, “Bir solar kablo zorlu çevresel koşullara maruz kalır. Bunlar; UV dayanımı, kablo dış kılıfının 720 saat boynunca UV ışınımına bırakılmasından sonra göstereceği uzama ve çekme dayanımıdır. Bunun yanında ozon dayanımı, ısı ve nem dayanımı kablo ömrünü belirleyen önemli faktörlerdir. Solar kablolar hem dış ortamda bulunmaları sebebiyle hem de sıcak ortama maruz kalması sebebiyle ayrıca güneş panellerinin gelen sıcaklığa da maruz kalmaları sebebiyle yüksek derecede standart bir kablodan daha fazla yüksek derecede bir çalışma sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Sıcağın yanında soğukta böyle önemli bir etmendir. Kablonun soğuk hava şartlarındaki bükme, uzama, darbe dayanımları uluslararası standartlara uygun olması gerekir. Yanmana karşı direnç, alev dayanımı, halojen gazı içermeme, düşük duman yoğunluğu, basınca karşı dayanım, asitlere, amonyağa, aşınmaya karşı dayanımı, yağa karşı dayanım ve güneş enerjisi santralinde kullanılan kablodan beklenen özelliklerdir.” dedi.