Tüm Güneş Enerjisi Santrali Projelerinin Belirli Standartlara Uyması Gerekiyor

Solarçatı CEO’su Utku Korkmaz, Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’ndaki konuşmasında Solarçatı’yla çalışmak isteyen yatırımcıların nasıl bir süreçle karşılaşacaklarını anlattı. “Öncelikle bir yatırımcının yapması gereken ilk adım bir vekaletname vermek. Bu sayede yatırımın tüm izin, mühendislik, kurulum ve bakım süreçlerinin takibini yapabiliyoruz. Kurulum öncesinde öncelikle yaklaşık 2 ay süren izin aşaması var. Daha sonra, kurulacak gücün büyüklüğüne bağlı olarak montaj süresi 1 ya da 2 gün sürüyor. Montaj sürecinin tamamlanmasından sonra Tedaş veya yerel dağıtım şirketi üzerinden tamamlanan bir kabul süreci var ve sonrasında da tüketici sistemi kullanabiliyor.” dedi.

Yapılan güneş projelerindeki standartlaşmanın önemini vurgulayan Korkmaz, “Solarçatı olarak projelerimizi yürütürken yaptığımız tasarım, montaj ve denetim aşamaları için, standardizasyon çalışmaları ve manuellerimiz var. Yani yaptığımız projelerin başarısının her projede aynı olabilmesi ve bu projede çalışan kişilerin performansından bağımsız hale getirebilmek için çalışmalarımızı bu manuellerle yaptığımız çalışmalara standart hale getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Korkmaz, çatısına GES kuracak olan yatırımcının karşılaşabileceği teknik sorunlara örnekler vererek, öncelikle hangi mevzuat kapsamında kurulumun yapılacağının doğru belirlenmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Aynı zamanda kullanılacak teknik ekipmanların doğru seçilmesi gerektiğini aksi takdirde santralin verimliliğine etki edebileceği belirtti. Yanlış sayaç seçimiyle gereksiz yere efor kaybedilebileceğini veya panel yerlerinin yanlış tasarımıyla gölge etkisinin oluşturabileceği verim kayıplarından bahsederken, yapılan yatırımda güvenlik sorunlarının yaşanmaması için konstrüksiyonunun, elektrik panosunun ve kabloların da güvenli bir şekilde yerleştirilmesi gerektiği belirtti. Korkmaz, “Tüm bu problemlerin yaşanmaması için yatırımcının muhatap bir şirketle iş birliği yapması çok önemli.” dedi.

Utku Korkmaz’ın Prosumer konuşmasını aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

Utku Korkmaz-Solarçatı Kurumsal Tanıtım
Utku Korkmaz-Solarçatı Yatırım Süreci ve Standardizasyon
Utku Korkmaz-Çatı GES Yatırımı Sırasında Karşılaşılabilecek Teknik Sorunlar