Prosumer 2020 Basın Bülteni

Prosumer 2020 Basın Bülteni

EIF kapsamında Solarbaba’nın düzenlediği Prosumer 2020 Üreten Tüketiciler Konferansı, 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Asunim Türkiye, Enspire, SMA ve Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşti. Sektörün çeşitli alanlarında faaliyet gösteren toplamda on altı konuşmacının katıldığı Prosumer 2020, Solarbaba sosyal medya kanalları ve EIF altyapısıyla maabir.com üzerinden canlı yayınlandı.

Solarbaba kurucusu Ateş Uğurel’in moderatörlüğünü yaptığı ilk oturum, Efe Kökçü’nün SMA’nın yeni çözümlerini içeren sunumuyla başladı. SMA’nın yeni ürünlerinin GES sistemlerinde daha çok opsiyon ve yüksek performans sağladığını belirten Efe Kökçü, yatırımcıların ekipman seçerken performans verimliliğine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Enspire’dan oturuma katılan Volkan Gerdan, performansa dayalı sözleşmelerle ilgili bilgi verdi. Performansa dayalı sözleşmelerin tasarruf ve kaynak riskini azalttığını belirten Gerdan, bu tarz modellerin müşterinin finansman sorununu çözebileceğini açıkladı. Asunim’den Umut Gürbüz, yatırımcıların doğru EPC firmasını seçebilmesi için şirketlerin finans gücünün araştırılması gerektiğini, şirket referanslarının ve bakım onarım hizmetlerinin önemine dikkat çekti. Yapı Kredi Leasing’den yayına katılan Burcu Şirin, Kasım ayında lansmanı yapılacak olan yeni bir iş modelini sundu. Sunulan iş modeline göre müşterilere on iki aya kadar taksitle GES yatırımı yapılabiliyor.

Prosumer 2020’nin ikinci oturumunda Solarçatı ekibinden Utku Korkmaz, öztüketim amaçlı kurulan çatı üstü GES’lerin kurulum sürecini özetlerken Solarçatı’da uyguladıkları standardizasyonlarının temel sebebinin kurulumlar yaygınlaştıkça standarttan uzaklaşmasını engellemek olduğunu belirtti. Çatı üstü GES sistemlerinin hangi mevzuat kapsamında kurulacağı sorusunun en temel soru olduğunu, gölge etkisinin de ikinci etmen olarak dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri olduğunu ifade etti. Ege Hukuk Bürosu’ndan Özlem Ege, yatırımcıların EPC firması seçerken hukuki yükümlülüklerine de dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Foton Energy’den oturuma katılan Sıla Duran, yenilenebilir enerji sertifikaları ile karbon vergisi sertifikaları arasındaki farklara değinirken yeşil enerji kullanmak isteyen üretici ve tüketicilere yenilenebilir enerji sertifikaları perspektifinden bir yol haritası çizdi. TurSEFF’ten Selen İnal, küçük veya büyük tüm projelerin finansmanında yardımcı olduklarını, finansman desteği konusunda gereken kriterleri anlattı.

Solarbaba ekibinden Gizem Ballı’nın moderatörlüğünü yaptığı üçüncü oturum, SMA’dan Ufuk Keser’in enerji dönüşümü paralelinde SMA’nın farklı segmentlere yönelik sunduğu çözümleri anlatmasıyla başladı. GES kurulumundan önce inverter firmalarına da danışılması gerektiğini belirten Ufuk Keser, sistemin güvenirliğinin artması için basit ve yalın ürün seçiminin önemine dikkat çekti. Hızlı bir dönüşüme giren yenilenebilir enerji teknolojileriyle birlikte enerji verimliliğinin sadece tüketimle belirlenmemesi gerektiğini belirten Alper Terciyanlı, önümüzdeki süreçte üretim ve tüketimin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Saha ve çatı üstü GES çalışmalarında bakım ve onarım esnasında termal ve elektrik testlerin arıza tespitinde çok önemli olduğunu belirten Emrah Sarı, verimliliği artırmak için arızalara hızlı müdahale etmenin elzem olduğunu belirtti. Yatırım yapmak isteyenlerin panel seçiminde hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Orçun Başlak, santral izleme sistemlerinin detaylı analizi yapıldığı takdirde GES verimliliğinin de önemli bir ölçüde artacağını belirtti.

Solarbaba ekibinden Sena Işık’ın moderatörlüğünü yaptığı dördüncü oturum, Kotra Sigorta’dan Osman Tüken’in iklim kriziyle birlikte artan fırtınaların sistemlere olumsuz etki yarattığı durumlarda Kotra Sigorta’nın çözümlerini anlatmasıyla başladı. Enerji santrallerinin sigorta poliçelerinde doğal afetlerin teminat altında olduğunu belirten Osman Tüken, hasar sonrasındaki onarım süresinde üretemedikleri enerjiye de teminat sağlandığını belirtti. Çatı üzeri güneş enerjisi santrali uygulamalarında doğru montaj sisteminin önemini vurgulayan Erkan Öztürk, özellikle yatırımcıların ve sigorta şirketlerinin bu konularda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kabloların sistemin sağlıklı çalışmasında önemli bir rol oynadığını belirten Mert Erden, UV dayanımı, ozon dayanımı, ısı ve nem dayanımının kablonun ömrünü belirleyen önemli faktörler olduğunu anlattı. Küresel ısınma sebebiyle ülkemize yıldırımların daha büyük darbelerle düştüğünü belirten Serdar Aksoy, güneş enerji santrallerinde topraklamanın yapılmadığını, en küçük bir arıza atımında sistemin çok ciddi zarar göreceğini belirtti. Serdar Aksoy, yıldırımdan korunma sistemleri hakkında herkesin bilinçlendirilmesi gerekiğini, doğru önlemlerin alınarak güneş enerjisi santrallerin korunması gerektiğini vurguladı.