Phototherma Hybrid, Güneş Panellerinin Enerji Verimliliğini Artırıyor

Demircioğlu Alternatif Enerji Sistemleri tarafından geliştirilen Phototherma Hybrid Solar Panel, mevcut güneş panellerinden alınan verimi artırmaya yönelik uygulamasıyla dikkat çekiyor.

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde karşılaşılan başlıca problemlerden biri, yoğun kar yağışlı dönemlerde güneş panellerinin yüzeylerinin karla kaplanarak elektrik üretiminin durması olarak önümüze çıkıyor. Öyle ki, bir günde kayıp bedeli %14’e kadar ulaşabiliyor.

Kar yağışının etkili olduğu durumlarda güneş paneli üzerindeki karlar gün ışığıyla bir miktar eriyebilse de, yoğun kar yağışlı gece dönemlerinde panellerin yüzeyleri karla kaplanabiliyor. Gece-gündüz zaman aralığındaki enerji üretim kaybını ortadan kaldırmak ve panel yüzeylerinin kar yığınlarından temizlenmesini sağlamak adına geliştirilen akıllı uygulama; yazın güneş paneli üzerinde oluşan atık ısıdan ekstra elektrik üreterek panel arkasına yerleştirilmiş olan soğutucu fanları çalıştırabiliyor. Böylece herhangi bir enerji harcamadan güneş panellerinin soğutulması gerçekleştiriliyor.

Sistem kar yağışını algıladığında otomatik olarak ısıtma sistemini devreye alabiliyor ve kar yağışı durduğunda otomatik olarak ısıtma sistemini devreden çıkarabiliyor.Kışın güneş paneli yüzeyinde 1 cm kar kalınlığı tespit edildiğinde modül içinde yer alan termoelektrik modüllere elektrik uygulanarak paneller alttan ısıtılıyor. Her iki mevsimde de enerji verimliliği özel bir uygulamayla takip ediliyor.