Motif Proje’den Ankara Çayyolu’nda Toplam Kurulu Gücü 50 KWp Çatı Projesi

Motif Proje, Ankara Çayyolu’nda 3 adet elektrik aboneliği bulunan konut binası projesinde , 2 adet abonelik için 10 KWp başvuru yaptı. Proje kapsamında çağrı mektupları için lisanssız elektrik 17. madde alçak gerilim kapasiteden faydalanıldı. Bu abonelikler fazla üretilen elektriği, elektrik satış TL tarifeleri üzerinden satabilecekler. 

Ayrıca toplam kurulu gücün 50 KWp olduğu projede 30 KWp 1 adet abonelik için ise lisanssız elektrik 5ç maddesine göre tamamı öztüketim amaçlı çağrı mektubu alındı. Binada bulunan ısı pompaları yüzünden elektrik tüketiminin yüksek olduğu göz önüne alındığından çatıda güney,doğu ve batı yönleri tamamen kullanıldı.

Proje kapsamında 178 adet 280 Wp yerli Sunlego-plurawatt polykristal güneş paneli, 3 MPPT’li 10 KWp Japon Omron inverter kullanıldı. DC tarafın tamamı kartuj sigortalarla string bazında korumaya alındı.Panel vidalamanın kullanılmadığı projede taşıyı sistemde ise Motif Proje tarafından özel imalat kalıbı ile çekilmiş olan alüminyum kaset sistem kullanıldı.