Maxima’dan GES Santrallerinde Bakım&Onarımın Önemi Yazı Dizisi-1

Maxima’dan GES Santrallerinde Bakım&Onarımın Önemi Yazı Dizisi-1

Türkiye’de GES kurulu gücü Eylül 2018 itibariyle 4.849,7 MW seviyesine ulaştı. GES‘lerin yalnızca 81,7 MW lık kısmı lisanslı santrallerden oluşurken 4.768 MW’lık kısım lisanssız kurulan santrallerden oluşmaktadır. Lisanssız santrallerin en fazla 1 MW kurulu güçte olabildiği dikkate alındığında Eylül 2018 itibariyle en az 4.768 ayrı trafoya sahip ve birbirinden bağımsız proje olduğu kabul edilebilir ki bu da ortada önemli bir arıza potansiyeli olduğunun göstergesidir. Kurulan GES’lerin büyük bölümü son iki yıl içerisinde kurulmuştur ve toplam 4,7GW büyüklüğündeki en az 4700 adet santralin 2 ya da 3 yıllık EPC garantileri bitmek üzeredir.

Maxima Enerji olarak; yukarıdaki bilgiler ışığında, yakın gelecekte GES yatırımcılarını bekleyen ciddi teknik sorunların olabileceğini öngörmekteyiz. Sorunların ne olabileceği, oluşturdukları riskler ve bu risklerin ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin neler olduğuyla ilgili 6 bölümlük bir yazı dizisi hazırladık.

Bu yazı dizisinde, ülkemizin 9 ayrı bölgesinde 200MW’lara ulaşan bir bakım onarım portföyünün getirdiği tecrübe ile GES’lerde meydana gelen arıza frekanslarından, arıza türlerine, hangi arızanın neye sebep olduğuna kadar geniş bir araştırmayı özetlemeye çalıştık.

Keyifle okumanız dileğiyle,

Yazı Dizisi-1

İzolasyon Hataları

GES’lerde en sık görülen hatalardır. İzolasyon hataları genellikle yanlış ve gevşek bağlantılar , kablo tavalarının kablolara zarar vermesi, kemirgenlerin kablolara zarar vermesi gibi sebeplerden ötürü oluşmaktadır. İzolasyon hataları kısa devrelere sebep olmakta ve bağlı olduğu inverter vb. cihazların arızalanmasına veya devreden çıkmasına sebep olmaktadır. Arızanın çözümü sonrasında IEC 62446-2016 standartına göre izolasyon testi yapılması gerekmektedir.