Yurtdaş Enerjisi-Enerji Demokrasisini Gerçekleştirmek

Sürdürülebilir bir ekonomiye geçiş yapmak ve gerçek bir iklim politikası oluşturmak için enerji sistemimizi tamamen yenilenebilir bir sisteme dönüştürmemiz gerekiyor. Bu dönüşüm aynı zamanda “enerji demokrasisi” amacına ulaşmakiçin de iyi bir fırsat. Yeşil Hareket 70lerde nükleer santrallere karşı çıktığında, bunun sadece nükleer enerjinin ekolojik riskleri yüzünden olmadığını hatırlayalım. Bu protesto aynı zamanda, tasarım itibariyle merkezîleştirilmiş ve yukarıdan aşağıya bir enerji sistemine itirazdı. Basitçe, nükleer santrallerin askerî üs gibi idare edilmesi gerekirken rüzgar türbinleritopluluk mülkiyetli olabilir.

Ayrıca fosil yakıtlar da sadece belirli alanlarda bulundukları için merkezîleştirmeye ihtiyaç duyar ve enerji bağımlılığına yol açar. Bunların aksine, güneş ve rüzgar dünyanın her yerinde elde edilebilir. Bu sayede dayanışmaya dayalı, dağıtık ve birbirine bağlı sistemlere olanak sağlanır.

Teknolojik gelişmeler artık merkezsizleştirilmiş enerji sistemleri için pek çok olanak sağlaıyor, bu da demokratik bir şekilde organize edilebilir. Yurttaş kooperatifleri ve yerel yönetimler, kamu-sivil ortaklığı oluşturmak için önemli bir role sahiptir.

Yurtdaş Enerjisi-Enerji Demokrasisini Gerçekleştirmek