Kolombiya 1 GW Yenilenebilir Enerji İçin Yarışma Yapacak

Kolombiya, yenilenebilir enerji ihalelerine davet ederek 10 yıllık enerji satın alma anlaşmaları (PPA) sunmaktadır. Kolombiya hükümeti tarafından yerel olarak yayınlanan açıklamada, seçilecek projelerin Aralık 2022’den itibaren enerji üretmeye başlaması ve toplam sözleşmeli enerji üretiminin yıllık yaklaşık 3,443 GWh’olması beklendiği belirtilmiştir.

Kamu ve uluslararası açık artırma süreci devam ederken, işletmelerin gelişimini yönlendirmek ve yenilenebilir enerji sektöründe eşitliği sağlamak için ulusal düzeyde başka alternatifler ortaya çıkmaktadır.

Kolombiya Cumhuriyeti Maden ve Enerji Bakanlığı, yenilenebilir kaynaklardan daha fazla üretim tesisini dahil etme niyetini açıkça belirtti. Bu hafta, Bakan María Fernanda Suárez, hükümetinin izleyeceği hedefleri resmen açıkladı.

Başkan Duque “Kolombiya’da, yenilenebilir gündem önemlidir, en azından 1500 MW yenilenebilir enerji sağlama hedefini belirlendi. Bu, 2022 itibariyle yeni yenilenebilir enerji kaynaklarındaki tüm enerji matrisinde % 10’una yakın olacağımız anlamına geliyor. Kolombiya, hidroelektrik santralleri yoluyla zaten % 70 yenilenebilir enerjiye sahip ve daha temiz bir matris elde edeceğiz çünkü güneş ve rüzgar teknolojisini tanıtacağız” dedi.

“Gelecek dört yıl için mücadelemiz, ‘üretme, üretimi koruma’ olarak adlandırdığımız süreçtir, yani sürdürülebilirliği gözden kaçırmadan enerji üretimini arttırmaktır. Çevre, hayalini kurduğumuz geleceği garanti altına almak için korumamız gereken bir varlıktır, çevre bakımı ülke için en önemli gelişme eksenlerinden biridir” açıklamalarında bulundu.

Buna paralel olarak, Başkan Duque, Abu Dabi’de IRENA Meclisine katılımından önce ve sonra, işletmelerin gelişimi için bir platform olan iNNpulsa Colombia ekibiyle bir araya geldi.

“iNNpulsa ve Madenler ve Enerji Bakanlığı, Kolombiyalılara, kamu sektörünün girişimleri geliştirmek, özkaynak elde etmek ve yenilenebilir enerjilerin bir gerçeklik olmasını sağlayacak çözümler tasarlamalarını sağlayacak yeni bir çalışma yöntemi yaratmaya çalışıyor.” diye açıkladı.

Kolombiya hükümeti, 2050 yılına kadar ulaşmayı hedeflediği (Ideario Energetico 2050, pdf) bir enerji planı yayınladı ve bu planda ülkedeki jeotermal enerji için gördüğü rolü vurguladı.“En karamsar senaryoda, 474 MW’lık rüzgar enerjisi ilavesi, 143 MW güneş enerjisi, 275 MW jeotermal enerji ve 314 MW biyokütle ile kojenerasyon hedefleniyor. Sistemin marjinal maliyeti bakımından, bu yenilenebilir enerji kaynaklarının eklenmesi, genişlemenin kömür santrallerinin eklenmesiyle yapıldığı baz senaryoya göre 2 ABD Doları / MWh’a yakın bir tasarruf sağlayacaktır.

Kaynak: Jeotermal Haberler