Kuzey Kıbrıs Turkcell’den 6 Milyon TL’lik Yeşil Enerji Yatırımı

Kuzey Kıbrıs Turkcell ülkemizde Güneş Enerji Santrali’nin açılışını gerçekleştirerek, alanında KKTC’de ve Turkcell Grup şirketleri içerisinde de Güneş Enerji Santrali olan ilk şirket oldu. Toplam maliyeti yaklaşık olarak 6 Milyon Türk Lirasını bulan Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, 900 kWp gücünde olup, orta gerilim üzerinden şebekeye verilecek olan tahmini enerji üretiminin yılda 1.510.918 kWh saat olarak gerçekleşmesini ve doğaya 906,481 kg‘lık karbon emisyonunun salınımının engellenmesi öngörülüyor.

Törende Genel Müdür Harun Maden’in açılış konuşmasını Turkcell Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanının konuşmaları ile protokol konuşmaları takip etti. Konuşmaların ardından Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisinin, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarının, Vadili Belediye Başkanının, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanının, Kuzey Kıbrıs Turkcell Yönetim Kurulu Başkanının ve Üyelerinin, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürünün ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcılarının katılması ile “Geleceğimiz için Temiz Enerji” sloganıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali’nin temsili açılış töreni, Güneş Enerji Santrali saha gezisi ile son buldu.

“Bugün Kuzey Kıbrıs’ta Güneş Enerji Santrali’ne Sahip İlk ve Tek Operatör Olma Gururunu Yaşıyoruz”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden, “Mobil iletişimde, teknolojide ve halka hizmette ilkler hep Kuzey Kıbrıs Turkcell’in eseri oldu. Bugün Kuzey Kıbrıs’ta Güneş Enerji Santrali’ne sahip ilk ve tek operatör olma gururunu yaşıyoruz. Bu proje, aradan geçen zaman içerisinde yapılan birçok fizibilite çalışmaları sayesinde ve yakın zamanda yapılan yasal değişikliklerin, tüketim noktasından farklı bir yerde toplu mahsuplaşmaya olanak sağlanması ile hayata geçme imkânı bulmuştur. İhalenin tamamlanması ve sözleşmenin imzalaması ile takriben 4,5 ay gibi kısa bir sürede projemizi tamamlamış ve santralimizi tam kapasite ile devreye almış bulunmaktayız. Kıbrıs’ın kendine özgü kısıtları bulunmaktadır imkânları olduğu gibi. Adamızdaki güneş ışınlarının verimliliği, Türkiye’nin en verimli noktasındaki güneş ışınlarının verimliğinden %20’ye yakın daha fazladır. Bu durum Kıbrıs’ın sağladığı imkânlardan biridir. Ancak Kıbrıs’ta bir de kısıt bulunmaktadır. Enerji alanında maalesef kısıtlı bir network’e sahibiz. Bu kısıtlama, yenilenebilir enerji sektöründe arzuladığımız kadar yatırımı gerçekleştirmemize imkân vermiyor. Türkiye ile aramızdaki enerji bağlantısı hayata geçirildiğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli ekonomi dinamiklerinden birisi “Yenilenebilir Enerji” konusu olacaktır. Bizler, Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak Güneş Enerji Santrali’miz ile şimdiden bu alan için başlangıç yapmış oluyoruz. Türkiye ile enerji kablo bağlantısı gerçekleştiği zaman yatırımlarımızı artırarak devam etmek istiyoruz. Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak mevcut şartlarda da yeni bir güneş enerji santrali için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”