Kendi Elektriğini Güneşten Üret, Bedelini Elektrik Faturası Öder Gibi Öde

Güneş enerjisi ile ilgili uygulamaya alınan son yönetmelik değişiklikleri ile beraber şirket sahipleri ilk 5 yıl elektrik faturası öder gibi leasing taksiti ödemek suretiyle çatılarına güneş enerjisi üretim santrali kurabiliyorlar. Şirket sahipleri daha sonra kendi elektriklerini kendileri üretmeye başlayabiliyorlar. Bu kapsamda QNB Finansbank iştiraklerinden olan QNB Finans Leasing ile Solarçatı Kurulum Hizmetleri adlı firma arasında bir anlaşma imzalandı. İmzalanan işbirliği anlaşması çatıların üzerine güneş santrallerinin kurulması konusunu kapsıyor. Konu hakkında bilgilendirmede bulunmak amacıyla bir açıklama yapıldı.

QNB Finans Leasing Finansal Çözümler Sağlayacak
Yapılan açıklamaya göre Solarçatı tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan çatı üzeri güneş enerjisi santrali projelerine QNB Finans Leasing finansal çözüm sağlayacak. Solarçatı’nın finansal çözüm ortağı konumunda olacak QNB Finans Leasing tarafından proje için finans desteği sağlanacak. Bu konu ile ilgili QNB Finans Leasing ile Solarçatı Kurulum Hizmetleri arasında anlaşma yapılarak, protokol anlaşması imzalandı. Anlaşma Solarçatı tarafından yapılan bir açıklamayla duyuruldu. Bundan böyle Solarçatı’nın projelerinin finansal çözümleri QNB Finans Leasing tarafından sunulacak.

Kendi Elektriklerini Kendileri Üretebiliyorlar
Güneş enerjisi sektörünü ilgilendiren yönetmelikte yapılan değişikliklere göre şirket sahipleri artık leasing firmalarından finansal destek alabiliyor ve bu destekleri çatılarının üzerinde yapacakları güneş enerjisi santralinde kullanabiliyorlar. Leasing firmalarının sağladığı finans desteği elektrik faturası öder gibi taksitler halinde ödeniyor. Bu şeklide güneş enerjisi santrali kuran şirketler 5 yıl sonra kendi elektriklerini kendileri de üretebiliyorlar.