JTİ Türkiye, Akıllı Solar Yatırımı İçin SolarEdge’i Seçti

JTİ Türkiye, Akıllı Solar Yatırımı İçin SolarEdge’i Seçti

Dünya lideri bir üretici olan Japan Tobacco International (JTİ), küresel karbon ayak izini azaltma hedefi doğrultusunda enerji verimliliğine yönelik önlemleri uygulamaya koydu. JTİ Türkiye, güneş enerjisine yönelerek yenilenebilir enerji ile enerji ikmalini çeşitlendiren ilk JTİ firması olmayı hedefleyerek yola çıktı. İzmir’deki yeni tesisin çatısına kurulan 514kWp’lik FV kurulumdan gelen enerji, elektrik maliyetlerini azaltmak amacıyla öz tüketim için düzenlendi.

JTİ’nin solar FV araştırmaları en nihayetinde onları SolarEdge’e yönlendirdi. Operasyon ve bakımı en yüksek öncelikleri olarak belirleyen JTİ, SolarEdge’in uzaktan sorun giderme ve nokta atışı alarmlar sağlayan ücretsiz panel seviyesinde izleme özelliğini önemli bir avantaj olarak gördü. JTİ’nin kararını etkileyen temel sebeplerden biri de SolarEdge’in üst seviye ve güvenilir bir tedarikçi olması ve de uyumsuzluk nedeniyle ortaya çıkan kayıpları azaltarak ek enerjiyle yatırım getirisini hızlandırmasıydı. JTİ Global’in düzenli güvenlik denetimlerinden de anlaşılacağı üzere güvenlik JTİ’nin ana odaklarından biri; dolayısıyla SolarEdge SafeDC™‘nin acil durumlar esnasında DC gerilimini güvenli seviyeye indirme özelliği de firmanın yüksek güvenlik standartlarının korunması için önemli görüldü.

JTİ, geleneksel bir dizi eviriciyle kıyaslandığında SolarEdge’in sistem tasarımının gereken dizi sayısını 92’den 54’e indirerek 4500m2 daha az DC kablosu gerektirdiğini ve 3.175 euro kadar tasarruf sağladığını keşfettiğinde kararını kesinleştirmiş oldu.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız