İzmir’in Elektrikli Otobüs Dönüşümü Örnek Olacak

İzmir’in Elektrikli Otobüs Dönüşümü Örnek Olacak

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Güneş Cansız, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ulaşım şirketi ESHOT’un toplu taşımada elektrikli ulaşıma geçmek amacıyla ilk etapta 20 elektrikli otobüs satın aldığını belirterek, “ESHOT, 400 otobüslük filosunu tamamen elektrikliye dönüştürmek için ilgili bakanlığa başvurdu. İzmir’in bu dönüşümünü, Washington’daki global ofisimiz tarafından yayınlanacak ve bu alanda dünyadaki en iyi 16 çalışmanın yer aldığı raporda örnek olarak dünyaya duyuracağız.” dedi

Türkiye’deki sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanındaki çalışmaları değerlendiren Cansız, Türkiye’nin bisiklet yolları, elektrikli toplu ulaşım ve enerji verimliliği gibi alanlarda önemli adımlar atmaya başladığını söyledi.

Cansız, ocak ayında yürürlüğe giren Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nın hayata geçmesiyle birçok alanda tasarruf sağlanabileceğini ve eylem planındaki hedeflerin gerçekleştirilmesi için gerekli finansmanın sağlanmasının da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Böylece enerji verimliliği alanındaki çalışmaların hızlanacağını ifade eden Cansız, eylem planındaki önemli alanlardan birinin de ulaşım olduğuna işaret etti.

Haberin devamı için  www.haberturk.com