26 TEMMUZ 2021
HABER ÖZETLERİ

Prysmian Group, Hyperloop’u sürdürülebilir, yüksek hızlı kargo ve yolcu taşımacılığı ağı haline getirmeyi amaçlayan ve Avrupa’nın “2050 yılına kadar sıfır karbon” hedefine destek verecek olan programda Hardt Global Mobility ile ortaklığını güçlendiriyor.
https://www.solarbaba.com/haber-prysmian-group-hardt-hyperloop-ile-ortaklik-yaparak-inovasyon-calismalarina-hiz-veriyor/


TYT, Yüzer Güneş Enerjisi Santrallerindeki tasarım yanılgılarını açıkladı.
https://www.solarbaba.com/tyt-yuzer-geste-tasarim-yanilgilarini-acikladi/


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, G20 ülkelerine iklim değişikliğine ilişkin çağrıda bulunarak, “İklim değişikliği ve çevre sorunlarıyla mücadelede topyekun hareket etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/politika/cevre-ve-sehircilik-bakani-kurum-iklim-degisikligi-ve-cevre-sorunlariyla-mucadelede-topyekun-hareket-etmek-zorundayiz/2311558


Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Türkiye’nin Deniz üstü RES’te üretim üssü olabileceğini vurguladı.
https://www.solarbaba.com/alper-kalaycideniz-ustu-resin-uretim-ussu-olabiliriz/


Fransız otomobil devi Peugeot, bu yıl içerisinde ürün yelpazesindeki elektrikli araç oranını %70’e, 2023 yılında ise %85’e çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.
https://www.solarbaba.com/peugeotun-hedefi-elektrikli-araclar-oldu/


İsveç’te Ecoloop araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmada, erkeklerin kadınlardan daha fazla karbon salımına yol açtığı belirlendi. Araştırmaya göre erkeklerin aldıkları ürünler, yüzde 16 daha fazla sera gazı salımına sebep oluyor.
https://www.theguardian.com/environment/2021/jul/21/men-cause-more-climate-emissions-than-women-study-finds


Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre güneş paneline kolayca yerleştirilebilen hologramlar sayesinde yıl boyunca dönüştürülen enerji %5 oranında artırılabilecek.
https://scitechdaily.com/new-holographic-light-collector-boosts-solar-panel-efficiency/


Enerji dönüşümünde ihtiyaç duyulan ekipmanın imalatında ve batarya teknolojilerinde kullanılan kobalt ve nadir elementlerin üretimi artarken, lityum ve doğal grafit gibi minerallerin üretimi azaldı.
https://www.dunya.com/kuresel-ekonomi/kobaltta-uretim-artti-lityumda-azaldi-haberi-628481


Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) paylaşmış olduğu verilere göre Avrupa Birliği sınırları içerisinde yer alan şarj istasyonlarının %70’i, Hollanda (66.665), Fransa (45.751) ve Almanya’da (44.538) bulunuyor.
https://www.acea.auto/press-release/risk-of-two-track-europe-for-e-mobility-with-sharp-divisions-in-roll-out-of-chargers-auto-industry-warns/


VİDEO: Güneş Takip Sistemleri Nasıl Çalışır?
https://www.youtube.com/watch?v=T1L_EjuFav4


İLETİŞİM


facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-postaSolarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter