09 HAZİRAN 2021
HABER ÖZETLERİ
Zorlu ve heyecanlı bir sürecin ardından, YEKA GES 3 yarışmalarında, 5 bölgede en düşük fiyat teklifini vererek yeni GES’ler geliştirecek olmanın gururunu yaşayan YBT Enerji; Bilecik-1 ve Bilecik-2’de 10’ar; Eskişehir-1’de 15; Çankırı-2’de 10; Çorum-1’de 10 ve Yozgat-1’de 15 MW için olmak üzere, yarışmalarda en düşük fiyatı vererek, toplam 70 MW gücünde GES geliştirme hakkını kazandı.
https://www.solarbaba.com/haber-ybt-enerji-mini-yeka-ihalelerinde-70-mw-ges-gelistirme-hakki-kazandi/


HT Solar, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 araştırmasına göre, bu yıl da güneş paneli üreticileri arasında ilk 500’de yer alan tek üretici oldu. Türkiye’de sanayinin en büyük şirketlerini tespit etmek için İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası tarafından yapılan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” İSO 500 sıralamasının 2020 sonuçları açıklandı. Sanayi kuruluşlarına ait tüm verileri kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul Endüstri Ticaret Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve İSO 500 listesinde ilk 500’de üst üste 3 yıldır yer alan HT Solar, 2020 ISO 500 listesinde 217. sıraya adını yazdırdı. HT Solar aynı zamanda, İSO 500 ihracat sıralamasında ise genel sıralamada 110. sıraya yerleşti.
https://www.solarbaba.com/htsolar-turkiyenin-sanayi-devleri-arasindaki-tek-gunes-paneli-ureticisiht-solar/


Prysmian Group, 17-21 Mayıs tarihleri arasında “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” politikasından beslenen ilk dijital global Kapsayıcılık Haftası – eNclusion Week programına imza attı. “Cinsiyet Çeşitliliği”, “Birçok Şekliyle Çeşitlilik ve Kapsayıcılık”, “İşyerinde Kapsayıcı Kültür” ve “Kuşaksal Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” olmak üzere 4 ana temadan oluşan ve 5 gün süren dijital programa, Türk Prysmian Kablo da MEAT Bölgesi kapsamında düzenlediği etkinliklerle katılım sağladı.
https://www.solarbaba.com/haber-prysmian-group-enclusion-weeke-imza-atti/


PV panel test endüstrisi için küresel lider konumunda bağımsız bir laboratuvar olan PV Evolution Labs (PVEL), sektörün en prestijli çalışmaları arasında yer alan 2021 yılı “Module Reliability Scorecard”ı yayınladı. Kaliforniya-ABD merkezli PVEL, 2014 yılından beri 7. kez PV panel güvenilirliği ve performans testi sonuçlarını karşılaştırıyor. Söz konusu “PV Panel Güvenilirlik Raporu’nda, Tier-1 üretici Astronergy 2014 yılından itibaren 5.kez “En İyi Performans Gösteren” üreticiler arasında yer aldı.
https://www.solarbaba.com/haber-astronergy-pv-modulleri-ile-en-iyi-performans-gosteren-ureticiler-arasinda-yer-aldi/


SMA’nın hazırladığı “Sıcaklığın İnverter ve Güneş Santrallerine Etkisi Nedir?” başlıklı yazı yayımlandı. İlgili yazıya linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-sma-sicakligin-inverter-ve-gunes-santrallerine-etkisi-nedir/


Solar3GW, FV modülleri alırken, yatırımcının, üreticiye sorması gereken bazı önemli soruları derledi. Daha fazla detay için, SolarGW’ın son raporu “FV Modülde Yerli Üretim”e aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:
https://www.solar3gw.org/wp-content/uploads/2021/03/Yerli_Uretim_Solar3GW_final.pdf


Solarian’ın hazırladığı “GES Mini YEKA Yarışmaları Hakkında Bilgilendirme” yazısı yayımlandı. İlgili yazıya linkten ulaşabilirsiniz:
https://www.solarian.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/Solarian_MiniYEKAAnalizi_20210531_vF.pdf


Elektrik faturalarında yer alacak ‘yeşil işaret’ uygulamasını değerlendiren Türkiye’nin temiz enerji firması Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, “Küresel Isınma’nın hissedilir değerlere gelmesi devletleri bu konuda karar almaya itti. Elektrik faturalarındaki yeşil işaret uygulaması Türkiye’nin sürdürülebilir ve çevre dostu enerji konusundaki kararlığının işaretidir” ifadelerini kullandı.
https://www.solarbaba.com/haber-ucay-yesil-fatura-uygulamasi-turkiyenin-surdurulebilir-enerji-konusundaki-kararliginin-isaretidir/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Yılkomer’in kurucusu Serdar Aksoy, yıldırımdan korunma sistemlerinin güneş enerjisi santrallerindeki önemini vurguladı. Türkiye’deki yıldırım riski hakkında bilgilendirme yaparak sözlerine başlayan Aksoy, ‘’14-15 Haziran tarihlerinde Türkiye genelinde 155.000 adet Yıldırım darbesi düşmesinin yanı sıra İstanbul’a bir günde 6.000 adet yıldırım darbesi düştü. Son bir iki yılda meydana gelen süper hücre bulut durumundan dolayı risk inanılmaz arttı, güneş enerji santrallerini dağda, tepede ve çatıların üzerinde görebilirsiniz, yıldırım da en çok bu bölgelere düşüyor ve bir günde 6.000 adet yıldırım düştüğünü farz ettiğinizde yolda yürürseniz bile başınıza düşebilecek boyutta ki birçok tesis de zarar görüyor’’ dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-geslerde-yildirim-riski-ust-duzey-koruma-onlemleriyle-giderilmeli/


VİDEO: Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini
https://youtu.be/anzrmuxh9dQ


İLETİŞİM


facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-postaSolarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter