26 MAYIS 2021

Pandemi tam kapanma sürecinden dolayı ertelenen mini YEKA-GES-3 yarışmaları 24 Mayıs tarihinde kaldığı yerden devam ediyor. Daha önce 260MW’lık kapasitenin kazanan yarışmacılara tahsis edildiği yarışmada, bu ay içinde 740MW’lık güneş enerji santrali (GES) kapasitesi daha yeni sahiplerine kavuşacak. Yarışma sonuçlarını güncel olarak web sitemizden takip edebilirsiniz.

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Dünya teknolojilerini ve standartlarını yakından takip eden PMS Alüminyum, güneş enerjisi sistemlerinin kurulumunda kullanılan profillerin üretimini şimdi güneşten elde ettiği enerji ile yapıyor. ASUNİM, Türkiye’de ilk 500 ihracatçı firma listesine adını yazdırmış sektörün öncü firmalarından PMS Alüminyum ’un Bursa’da bulunan ikinci fabrika çatısına kurduğu 945.18kW’lik çatı üzeri GES projesini başarıyla tamamladı.
https://www.solarbaba.com/haber-asunim-pms-aluminyumun-iki-catisinda-da-asunim-imzasi-var/


GoodWe, üst üste altıncı kez “TÜV Rheinland All Quality” Ödülü’nü kazandı. TÜV Rheinland PV Ödülleri töreni, 28 Nisan’da Çin’in Hangzhou kentinde düzenlendi. GoodWe, büyük konut tipi ve küçük Ticari&Endüstriyel orta güç kategorisi için “All Quality” ödülünü kazandı ve arka arkaya altı kez aldığı bu TÜV ödülü ile birlikte, PV pazarındaki liderliğini sürdürmeye devam etti.
https://www.solarbaba.com/haber-goodwe-tuv-rheinland-all-quality-matters-6-kez-kazandi/


Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binası ile Antalya Ulaşım A.Ş. tramvay atölyesi binası çatısı için gerçekleştirilen projede, güneş panellerinin montajı tamamlandı. Kendi enerjisini üreten ve depolayan ilk belediye olacak Antalya Büyükşehir Belediyesi, proje ile toplamda 340 kWh enerji üretimi ve 400 kWh enerji depolaması gerçekleştirecek.
https://www.solarbaba.com/haber-antalya-buyuksehir-belediyesi-catisinda-elektrik-uretimine-hazir/


Çin’in en büyük ve en etkili medya kuruluşu ve dünyanın en büyük haber ajansı olan Xinhua Haber Ajansı, HT Solar’ın İstanbul / Türkiye fabrikasını ziyaret ederek Genel Müdürü Bao Yue ile röportaj yaptı. Türk ve Çinli sanayi çalışanları, Çinli firmaların ürünlerini dünyanın diğer bölgelerine ihraç etmede Türkiye’nin konumundan yararlanabileceğini ve Çinli üreticilerin Türk ekonomisine katkıda bulunarak iş fırsatları yaratabileceğini ve ülkeye yabancı yatırım çekebileceğini söyledi.
https://www.solarbaba.com/haber-htsolar-turkiye-ve-cinin-gunes-paneli-uretimindeki-isbirligi-avantaj-sagliyor/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin onuncusu, “Enerji Depolamanın Geleceği” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-enerji-depolamanin-gelecegi/


Elektrikte kapasite mekanizması ödemelerine ‘yerli kaynak’ ayarı yapıldı. Atıl kalan santrallere yapılan kapasite mekanizması ödemelerinde “yerli kaynak” ile elektrik üretenlere öncelik tanınacak.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Buna göre, santral yaşı 13’ten büyük ithal kaynaklara dayalı santraller de kapasite mekanizmasından yararlanacak tesisler kapsamına alındı. Ancak verimlilik oranı yüzde 50’nin altında kalan ithal kaynaklara dayalı santraller mekanizmadan faydalanamayacak.
https://www.solarbaba.com/haber-yerli-kaynak-ile-elektrik-uretene-oncelik/


Talesun Solar’ın Başkanı Dong Shuguang, önümüzdeki yıl panel üretim kapasitesini 15 GW artıracaklarını açıkladı. TALESUN, 15 GW panel üretim kapasitesi ve ek olarak 10GW hücre üretim kapasitesinden az olmayacak şekilde yeni bir kapasite inşaat planı yaptığını ve 2021 yılı içinde tamamlayacağını açıkladı.
https://www.solarbaba.com/haber-talesun-panel-uretim-kapasitesini-15-gw-artiracak/


Yılkomer, 27 Mayıs Perşembe günü saat 15.00’te “Güneş Santrallerinde Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Tasarımı” konulu webinar düzenliyor. Ücretsiz olan eğitim sonucunda dileyenlere sertifika da sunulacak.
https://www.solarbaba.com/haber-yilkomer-online-egitim-gunes-santrallerinde-yildirimdan-korunma-ve-topraklama/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler konferansında konuşan Yapı Kredi Leasing Genel Müdür Yardımcısı Burcu Şirin, Yapı Kredi Leasing’in enerji portföyüyle ilgili bilgiler verdi. “Yapı Kredi Leasing sektörün en köklü ve en büyük leasing şirketi. Pek çok bankadan bile daha büyük bir bilanço yönetiyoruz. Toplamda 500 MW’lık yenilenebilir enerji portföyümüz var. Bu sadece Türkiye için değil dünya için yenilenebilir enerji sektöründe çok ciddi bir portföy. Bunun 236 MW’ı da güneş enerjisi.” açıklamasını yaptı.
https://www.solarbaba.com/prosumer-kredi-kartinizla-ges-yatirimi-yapmaniz-artik-mumkun/


VİDEO: Sahra Çölü’nü güneş panelleriyle kaplarsak ne olur?
https://www.youtube.com/watch?v=CS3bBO05fpU


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter