19 MAYIS 2021

Pandemi tam kapanma sürecinden dolayı ertelenen mini YEKA-GES-3 yarışmaları 24 Mayıs tarihinde kaldığı yerden devam ediyor. Daha önce 260MW’lık kapasitenin kazanan yarışmacılara tahsis edildiği yarışmada, bu ay içinde 740MW’lık güneş enerji santrali (GES) kapasitesi daha yeni sahiplerine kavuşacak. Yarışma sonuçlarını güncel olarak web sitemizden takip edebilirsiniz.

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
3. Uluslararası Hidrojen Enerjisi Kongre ve Sergisi’nin (IHEC 2021) 14-16 Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara’da düzenleneceğini duyurulmuştu. Ancak, pandemik koşullar nedeniyle katılımcıların sağlığı göz önünde bulundurularak konferansın online olarak düzenlenmesine karar verildi. Tüm bu şartlar göz önünde bulundurularak son özet gönderimi 22 Mayıs 2021 tarihine uzatıldı. IHEC2021, araştırmacıların en son araştırma bulgularını sunmaları ve yeni teknolojileri ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri konularındaki yönlendirmeleri açıklamaları için ideal bir akademik platform sağlayacak. Konferans, Mühendislik ve Doğa Bilimlerinin tüm yönlerinde yeni araştırma sonuçlarının sunulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-ihec-2021-14-16-haziranda-online-olarak-gerceklesecek/


Erikoğlu SunSystem ve Gökay Tekstil, her geçen gün hızla artan elektrik maliyetlerine çözüm bulmak, topluma, doğaya ve ekonomiye yararlı olması adına, Manisa Gölmarmara’da bulunan fabrikasına 1560 kW çatı üstü GES kurulumu konusunda anlaşmaya vardı.
https://www.solarbaba.com/haber-erikoglu-gokay-tekstil-erikoglu-sunsystem-ile-enerjisini-gunesten-uretiyor/


CW Enerji, dünyada bir ilke imza atarak güneşten elektrik sektörü tutkunlarına, bu işe başlamış ve başlamak üzere olan tüm sektör paydaşlarının kullanabileceği başucu kitabı, CW Enerji Ürün ve Bilgilendirme Kitabı’nı sunuyor. Kılavuz görevi üstlenecek kitap, güneşten elektrik sektörüyle alakalı en güncel, en doğru ve en güvenilir bilgiler ile donatıldı. Okuyucular Ürün ve Bilgilendirme Kitabı’nda CW Enerji’nin güçlü ve geniş ürün gruplarını inceleyebilecek, ürünlerle alakalı teknik bilgilere ulaşabilecek aynı zamanda da sektörle alakalı birçok soruya da cevap bulabilecek.
https://www.solarbaba.com/haber-cw-enerji-sektore-yeni-adim-atanlar-icin-cw-enerjiden-basucu-kitabi/


Apple, 110’dan fazla tedarikçi şirketinin %100 yenilenebilir enerjiye geçeceğini duyurdu. 2030’a kadar karbon nötr olma hedefinin altını çizen Apple, bu sayede her yıl 3.4 milyon adet aracın toplam emisyonu kadar azaltım yapabileceklerini, bunun için tedarikçilerini yenilenebilir enerjiye geçme konusunda desteklediklerini açıkladı.
https://www.climateaction.org/news/apple-powers-ahead-in-new-renewable-energy-solutions-with-over-110-supplier


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin dokuzuncusu, “Batarya Kullanımında Önemli Noktalar: Bakım Servis Montaj” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-batarya-kullaniminda-onemli-noktalar-bakim-servis-montaj/


Suntrace ve Baywa r.e. Batı Afrika’da altın madeni için depolama sistemli güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor. 24 saat çalışan altın madeni için kurulacak olan güneş enerjisi santrali 30 MW kapasitesinde ve haziranın sonunda devreye alınması planlanıyor.
https://www.solardaily.com/reports/Suntrace_and_Baywa_r_e__complete_largest_off_grid_solar_battery_hybrid_system_for_mining_industry_999.html


BloombergNEF’in yeni tahminlerine göre 2027’ye kadar elektrikli araçlar, benzin ve dizel kullanan araçlara göre daha ucuz olacak. Önümüzdeki on sene içinde getirilecek olan emisyon düzenlemeleri tahminlerine yansıtan BloombergNEF, batarya maliyetlerinin de azalmasıyla birlikte elektrikli araçların tercih sebebi olacağını açıkladı.
https://www.theguardian.com/business/2021/may/09/electric-cars-will-be-cheaper-to-produce-than-fossil-fuel-vehicles-by-2027


Enegix Energy, Brezilya’nın kuzeydoğu kıyısında devasa bir yeşil hidrojen üretim tesisi kurmayı planlıyor. Yaklaşık 5.4 milyar dolar yatırımla yapılacak olan projede ilk olarak 2025’e kadar 3.4 GW’lık güneş enerjisi santralinin devreye alınması planlanıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-enegix-brezilyada-yesil-hidrojen-fabrikasi-kuracak/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Kotra Sigorta’nın kurucusu Osman Tüken, güneş enerjisi santrallerinde sigortanın öneminden bahsetti. Enerji santrallerinde doğal afetlerin sigorta poliçeleri teminatı altında olduğunu belirten Tüken, “Enerji santrallerinin sigorta poliçelerinde doğal afetler teminat altında olan hasar çeşitlerindendir. Biliyorsunuz İklim değişikliği küresel ısınmaya bağlı olarak değişiyor ve iklim tahmin edilemez noktalara geliyor. Özellikle dolu yağışları, fırtına, hortum hareketleri yatırımcıları son derece rahatsız ediyor ve endişelendiriyor. Fakat sigorta sistemiyle güvencede olduğunu bilsinler, hatta bu hasarların yaşanmasından sonra onarım süre boyunca üretemedikleri enerjiye de teminat sağlanıyor” dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-enerji-uretiminin-dusmesi-haline-sigorta-policeleri-guvence-sunabiliyor/


VİDEO: Geçmişten günümüze karbondioksit emisyonlarının değişimi
https://www.youtube.com/watch?v=EQ7S0D1iucY


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter