10 MAYIS 2021

11 Mayıs Salı günü saat 14.00’de Günder Genel Sekreteri Esen Erkan’ın moderatörlüğünü yapacağı basın buluşmasında, gündeme geniş bir açıdan bakarak güneş enerjisi sektörünün yakın geleceğini konuşacağız.

Canlı yayını Facebook, Linkedin ve Youtube kanallarımızdan izleyebilir ve online olarak sorularınızı yönlendirebilirsiniz.
Solarbaba Basın Buluşması Youtube Canlı Yayın Linki

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
YBT Enerji, YEKA GES 3 kapasite tahsisi yarışmalarının dördüncü gününde, Bilecik-1 ve Bilecik-2 bölgelerinde yarışmanın kazananı olarak, bu bölgelerdeki toplam 20 MW’lık GES kapasitesini geliştirmeye hak kazandı.
https://www.solarbaba.com/haber-ybt-enerji-yeka-ges-3-yarismasinda-20-mw/


Dünya üzerinde 57´yi aşkın ülke ile ticari faaliyetlerini sürdüren, kuru meyve ve mamulleri sektöründe en yüksek ihracatı gerçekleştiren firma olan Aydın Kuruyemiş Sanayi ve Tic A.Ş, çatı üzeri GES projeleri için ASUNİM Türkiye’yi tercih etti. Türkiye’den dünyaya ihraç edilen kuruyemişler bu sayede artık güneşin enerjisi ile kurutulacak.
https://www.solarbaba.com/haber-asunim-turkiyeden-dunyaya-ihrac-edilen-kuruyemisler-artik-gunesin-enerjisi-ile-kurutulacak/


SEFİA, Begüm Şeren Güler’in kaleme aldığı “Avrupa Yeşil Düzeni: Yeşil Kıtadan Yeşil Dünya’ya Geçiş” blog yazısını yayımladı. Kapsamlı bir ekonomik dönüşüm programı olan Yeşil Mutabakat, küresel eşitsizlikleri körükleyen pandeminin varlığında, sadece Üye Devletleri değil, dünyanın en büyük ticaret ve yatırım kaynağı olan Birlik’le iktisadi ilişki içinde olan tüm ülkeler için yeşil dönüşümü hızlandırma potansiyeli taşıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-avrupa-yesil-duzeni-yesil-kitadan-yesil-dunyaya-gecis/


Sürdürülebilir enerjinin öncüsü SMA, 40. yılını kutluyor. Günther Cramer, Peter Drews ve Reiner Wettlaufer’ın kurduğu SMA; yönetim binası, üretim tesisleri, AR-GE ve test merkezleri ve aynı zamanda dört kıtada ve 18 ülkede satış & servis şubeleri, 21 GW üretim kapasitesine sahip fabrikaları, 3000’den fazla çalışanı ve 1600’ün üstünde patentli ürünüyle bu sene 40. yılını kutluyor.
https://www.solarbaba.com/haber-sma-surdurulebilir-enerjinin-oncusu-sma-40-yilini-kutluyor/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin sekizincisi, “Batarya Teknolojilerinde Sıkça Kullanılan Terim ve Kavramlar” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-batarya-teknolojilerinde-sikca-kullanilan-terim-ve-kavramlar/


Yaşanılabilir bir dünya için enerji verimliliği ve enerji tasarrufu, ülkemiz ve dünyamız açısından büyük önem taşıyor. Enerjinin büyük kısmı ise binalar tarafından kullanılıyor. Tüketilen enerjinin önemli bir kısmının ithal edildiği, enerji tasarrufunun bizlere getireceği kazancın her geçen gün daha iyi anlaşıldığı ülkemizde, sadece binalarda kullanmak için her sene yaklaşık 15 milyar dolar enerji ithal ediliyor. Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümün ülke gündemimizde yer alması için ilki 2020 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen ZeroBuild Forum’un ikincisinin tarihi ve ana teması 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’nda açıklandı. ZeroBuild Forum’21; 22-26 Eylül 2021 tarihinde “Right Now, GO! – Hemen Şimdi, Harekete Geç” sloganı ile gerçekleştirilecek.
https://www.solarbaba.com/haber-zerobuild-forum21-harekete-gec-demeye-hazirlaniyor/


2019 yılında ‘’Solar Doctors’’ firmasını bünyesine katarak test, yazılım ve AR-GE çalışmalarını başlatan Eken Çağ Enerji, 2 yıllık AR-GE çalışmaları sonucunda AC charger, DC charger, bys, 2 kW güce sahip Off Grid İnverter kart ve en önemlisi yazılımları ve sistem entegrasyonu endüstriyel tasarımı da kendisine ait olmak üzere test evresini tamamladığı “SOL-GEN” ürününü tasarladı.
https://www.solarbaba.com/haber-eken-cag-enerji-sol-gen-urununu-tanitti/


Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan Meuse şehrindeki eski NATO hava üssü, ülkenin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali olarak faaliyete geçti. Devreye alınmasının üzerinden 2 ay geçen tesis, 1 Mayıs’tan beri yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı bölgenin elektriğini güneşten karşılıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-enerparc-fransadaki-nato-ussu-en-buyuk-ges-sahalarindan-biri-oldu/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Prysmian Group’un Satış Müdürü Mert Erden, kabloların sistemin sağlıklı çalışmasında önemli bir rol oynadığını belirtti, “Kablolara baktığımız zaman işlevleri sebebiyle aynı insan vücudundaki kılcal damarlara benzetiyoruz. Kablolar sistemin sağlıklı çalışmasında kritik bir rol oynuyor. Gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar çerçevesinde de beklentilerin aslında sadece kabloda değil bir güneş enerjisi santrallerinde kullanılan tüm malzemelerde zamanla değiştiğini görüyoruz. Kabloyla ilgili çok fazla geriye gitmeye gerek yok bundan 15-20 sene önce Avrupa genelinde güneş enerjisi santrallerinde kullanılan kabloların yapılarıyla bugünkü kabloların yapılarına baktığımız zaman değişimin hızını görebiliyoruz.” dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-zorlu-cevresel-kosullar-kablo-omrunu-etkiler/


2021’de piyasaya sunulacak olan elektrikli araçları Future Lab listeledi:
https://www.youtube.com/watch?v=ih8KS0IC-0w


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter