04 MAYIS 2021

Mini YEKA kapsamında düzenlenen YEKA GES-3 yarışması başladı. Toplam 709 başvurunun yapıldığı 1000 MW’lık yarışmanın ilk bölümünün sonuçlarını web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. 260MW’lık kapasitenin tahsis edildiği ilk aşamada çıkan düşük fiyatlar dikkat çekti. Yarışmanın geri kalan bölümü 17 Mayıs 2021 sonrasında yapılacak.
https://www.solarbaba.com/yeka3/

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Yerli yüzer güneş enerjisi santrali görücüye çıktı. GTC Güneş Sanayi ve HSB Marine’nin iş birliğiyle 4 yıldır birlikte ARGE çalışmaları sonucunda tasarlanan, mühendisliği ve üretimi yerli yüzer güneş enerji santrali adası Pendik Marina’da kuruldu. Toplam 375 metrekarelik alanı kaplayan ada, toplamda 41 kWp gücünde güneş paneli barındırıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-gtc-yerli-yuzer-gunes-santrali-gorucuye-cikti/


Solplanet hibrit inverter, Red Dot ödülüne layık görüldü. Uluslararası jürinin değerlendirdiği Hibrit inverter ASW3000 – 5000H-S modeli yüksek tasarım kalitesiyle “Red Dot” ödülüne sahip oldu. Solplanet CEO’su Dr. Zhang Yong “Solplanet olarak gezegenimizin geleceği için güneşin gücüne inanıyoruz – Herkes için güneş enerjisi üretiyoruz. Yeni Hibrit inverter tasarımlarımızla Red Dot winner 2021 ödülünü almanın gururunu yaşıyoruz” açıklamasını yaptı.
https://www.solarbaba.com/haber-solplanet-hibrit-inverter-red-dot-odulune-layik-goruldu/


Avrupa, uzun süredir gündemde olan yeşil üretim konusunda net bir yol haritası ortaya koydu. Bu anlamda, son yıllarda yapılan düzenlemeler ile ekonomik yapılabilirliği daha cazip hale getirilen çatı ve cephelerde kullanılan GES kurulumu sayesinde kendi elektriğini güneşten üreten haneler, sanayi tesisleri, tarımsal faaliyetler her geçen gün artıyor. Birçok noktada avantaj sağlayacak bu düzenleme ile sanayici, elektriğini GES’ den sağlayarak ek vergi ödemeyecek. Ayrıca, ek gelir elde ederek 4-4 buçuk yılda kendini amorti edebilecek. Elektrik üreten yatırımcılar için ilave ek gelir kalemi oluşacağına dikkat çeken EVCİL Solar Enerji Şirketi Genel Müdür’ü Mustafa Evcil, sektöre dair açıklamalarda bulundu.
https://www.solarbaba.com/haber-evcilsolar-yesil-sertifikali-gunes-enerjisi-ek-gelir-saglayacak/


Solitek Mühendislik, Victron Energy önderliğinde eğitimlerine devam ediyor. Yakın zamanda Solitek ile iş birliği yapan, solar uygulamalar ve batarya sistemleri alanında dünyanın önemli tedarikçilerinden Victron Energy önderliğinde müşteri taleplerine doğru çözümler üretmek amacıyla düzenlenen eğitimler yerinde uygulamalarla devam ediyor.
https://www.solarbaba.com/haber-solitek-muhendislik-victron-energy-onderliginde-egitimlerine-devam-ediyor/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin yedincisi, “Pil ve Bataryalarda Çevre Unsurları-Geri Dönüşüm” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-pil-ve-bataryalarda-cevre-unsurlari-geri-donusum/


Yılkomer online eğitimlerine devam ediyor. Dış Yıldırımdan Korunma Tasarımı ve Strikesorb AG Parafudr Teknolojisi konularının ele alınacağı eğitim 7 Mayıs Cuma günü Saat 15:00’de gerçekleşecek. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi ve kayıt için:
https://www.yilkomer.com/online-egitim-dis-yildirimdan-korunma-tasarimi-ve-strikesorb-ag-parafudr-teknolojisi/


Mini Cooper, 2030 yılına kadar benzinli araba satışını durduracak. Marka ayrıca 2025 yılında son benzinli modelini tanıtmayı ve 2027 yılına kadar satışlarının yarısını elektrikli araçlara ayırmayı planlıyor. Spiegel’in haberine göre Mini Cooper’ın resmi yol haritası önümüzdeki hafta açıklanacak. Buna göre Mini Cooper’ın BMW Group’ta tamamen elektrikli olan ilk marka olması bekleniyor.
https://www.solarbaba.com/haber-mini-2030a-kadar-tamamen-elektrikli-olacak/


Tesla ve LG Energy Solutions’ın, otomobil üreticisinin yeni 4680 batarya hücresini potansiyel olarak Avrupa veya ABD’deki yeni bir fabrikada üretmek için görüştükleri bildirildi. Habere göre LG, Çin’de üretilen Tesla Model 3 araçlar için batarya hücreleri sağlamaya başlayabilir ve çok yakında Tesla’nın resmi batarya ortaklarından biri olarak açıklanabilir.
https://www.solarbaba.com/haber-tesla-ve-lg-batarya-hucresi-uretmek-icin-gorustu/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Isotec Yönetici Ortağı Erkan Öztürk çatı üzeri güneş enerjisi santrali uygulamalarında doğru montaj sisteminin önemini vurguladı. Sözlerine montaj sisteminin önemiyle başlayan Öztürk, “Öncelikle insanlar bizi güneşli havalarda çok hatırlamıyor, daha çok kar yağdığında, yağmur yağdığında, fırtına, sel olduğunda santralim hala çatıda veya arazide duruyor mu diye düşünerek bizi arıyorlar. Montaj sisteminin aslında ne kadar önemli olduğunu işin içinde olduğumuz için daha çok benimseyebiliyoruz. Geçmiş on beş yılda bununla ilgili birçok olumlu ve olumsuz tecrübe edindik. Dolayısıyla montaj sisteminin aslında bir parça alüminyum veya bir parça çelik olmadığını biliyoruz.” dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-dogru-montaj-sisteminin-secilmesi-cok-onemli/


Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan perovskite güneş hücrelerine yakından bakış:
https://youtu.be/KJsaQQkOlM4


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter