27 NİSAN 2021

Mini YEKA kapsamında düzenlenen YEKA GES-3 yarışması başladı. Toplam 709 başvurunun yapıldığı 1000 MW’lık yarışmanın canlı sonuçlarını web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz: https://www.solarbaba.com/yeka3/

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. halka arz için SPK’ya ve Borsa İstanbul’a başvuru işlemlerini tamamladı. Girişim Elektrik’in 2020 yılında 880 milyon TL hasılat elde ederek 2020 yılı sonu itibariyle son 2 yılda halka arz olmuş firmalar arasında yaklaşık 235 milyon TL ile en yüksek net kâra sahip olan şirket olduğunu kaydeden yönetim kurulu başkanı Behiç Harmanlı, “Ülkemize önemli bir katma değer sağlayan Girişim Elektrik, yenilenebilir enerjinin bölgedeki önde gelen aktörlerinden biri olarak uzun yıllardır hem Türkiye’nin dört bir yanında hem de tüm EMEA bölgesinde yatırımcıları verimli, kazançlı ve ihtiyaçları doğrultusunda optimize edilmiş yatırımlarla buluşturuyor. Şimdi yeni hedeflerimizle bu faydayı en üst seviyeye çıkaracağız” açıklamasını yaptı.
https://www.solarbaba.com/haber-girisim-elektrik-halka-arz-oluyor/


Türkiye’nin ilk lisanslı hibrit çatı üstü GES projesinin kurulumu tamamlandı. IBT Solar, Türkiye’nin ilk lisanslı hibrit çatı üstü projesi olan Menderes Tekstil GES projesinin ilgili tüm onaylarını alarak, anahtar teslim fiziki kurulumunu tamamladı. Denizli bölge franchisee Fons Solar’ın geliştirdiği, Akça Holding bünyesinde bulunan Menderes Tekstil GES, aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en büyük çatı projesi olacak. 7.88 MW proje devreye alındığında yaklaşık 4000 hanenin elektrik tüketimine eşdeğer bir üretim gerçekleştirecek.
https://www.solarbaba.com/haber-ibt-turkiyenin-ilk-lisansli-hibrit-cati-ustu-ges-projesi-kurulumu-tamamlandi/


Sürdürülebilir gelecek için elektrik üretiminde mevcut enerji santrallerine ek olarak güneş enerjisinin entegre edildiği hibrit enerji santrallerine ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken HT Solar Enerji Satış &Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da 2023 yılına kadar güneş ve rüzgar enerjisinde 20 GW’a ulaşma hedefi olduğunu iletti. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna ve gerekli kapasitelerin tahsis edilmesi halinde her yıl 2-3 GW seviyesinde bir kurulumun gerçekleşebileceğine işaret eden Emre Kulaç, “HT Solar kurulduğu günden bu yana Türkiye’de 750 MW+ referans projesiyle sektörde lider firmalar arasında yer alıyor. Ürün portföyümüzdeki 166 mm, 182 mm ve 210 mm hücrelerle üretilen yeni nesil güneş panellerimizle, üretim kapasitemizi artırarak referans projelere daha fazla panel tedariki sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda güçlü finansal yapımız, kaliteli üretimiz ve yüksek kapasitemiz ile Türkiye’nin 2023 hedefine en kısa sürede ulaşmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.
https://www.solarbaba.com/turkiyenin-ruzgar-ve-gunes-enerjisinde-2023-hedefi-20-gw/


Türk Prysmian Kablo, “İnovasyon Günü” etkinliğine imza attı. Dijitalleşme, inovasyon ve sürdürülebilirlik alanlarının yakın merceğe alındığı etkinliğe yoğun katılım gösterildi. Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, 21 Nisan’da “İnovasyon Günü” etkinliği düzenledi. Kalite, bilgi birikimi, yenilikçi & verimli çözüm ve teknolojilere odaklanarak daha sürdürülebilir bir gelecek için yeni ürünler yaratmanın odak noktasında olduğu etkinlikte, dijital dönüşüm süreciyle beraber hızlanan inovasyon çalışmalarının sürdürülebilir geleceğe etkileri ele alındı. Etkinlik, Türk Prysmian Kablo A-Takımı yetkili satıcıları için özel olarak düzenlendi.
https://www.solarbaba.com/haber-prysmian-inovasyonun-gelecegi-turk-prysmianda-ele-alindi/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin altıncısı, “Elektrikli Araçlar ve Depolama” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-elektrikli-araclar-ve-depolama/


Talesun’ın yeni nesil geniş alanlı, yüksek verimli PERC (Pasifleştirilmiş Yayıcı Arka Hücre) panelleri serisine ilişkin kısa webinarı, Türkiye saati ile 11 Mayıs’ta saat 16:00’da gerçekleşecek. Detaylı bilgi ve kayıt bağlantısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-talesun-sebeke-olcegindeki-gunes-enerji-santralleri-icin-dogru-panel-secimi/


Hizmet dışı bırakılan nükleer santral tesisine güneş enerjisi santrali planlanıyor. NextEra Energy’nin açıklamalarına göre Iowa’da bulunan nükleer tesis yerine yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırımla 690 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulacak. Mevcut santralin 2023’e kadar devreye alınması bekleniyor.
https://www.thegazette.com/business/huge-solar-farm-planned-for-decommissioned-duane-arnold-nuclear-plant-site/


Joe Biden’ın davetiyle ABD’nin ev sahipliğini yaptığı Küresel İklim Zirvesi, 22 Nisan 2021 tarihinde online gerçekleşti. Zirvede konuşan liderler karbon emisyonlarını azaltmak için koyulması gereken hedeflerden ve yenilenebilir enerji yatırımlarından bahsetti. Küresel İklim Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan da yerini aldı.
https://edition.cnn.com/2021/04/22/politics/white-house-climate-summit/index.html


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan TurSEFF İş Geliştirme Müdürü Selen İnal çatısına GES kurmak isteyen yatırımcıların TurSEFF finansmanından nasıl faydalanabileceklerini ve finansman sürecini anlattı. “Yatırımcı proje geliştirme süreçlerini tamamladıktan sonra, kredi için başvuracağı zaman anlaşmalı yerel finans kuruluşlarından birine gidip başvuru yapabilir ve başvuru sırasında özellikle TurSEFF fonunu kullanmak istediğini söyleyebilir. Bunun yanı sıra TurSEFF ile doğrudan iletişime geçerlerse biz de yönlendirme yapabiliriz. Finans kurumları finansal olarak projeyi incelerken TurSEFF de eş zamanlı olarak fizibilite ve teknik raporları inceliyor ve onay veriyor. Her iki onayı alanlar bu finansmandan yararlanabiliyor. Finansmandan yararlanma üst sınırı 10 MW ve proje başına maksimum 5 milyon EUR, kurum başına maksimum 15 milyon EUR finansman sağlayabiliyoruz. Alt sınırımız olmadığı için pek çok küçük projeye de destek sağlanabiliyor.” dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-mevzuat-engelinin-kaldirilmasi-oztuketim-cati-ges/


BayWa r.e.’nin kurulumunu yaptığı, Almanya’nın ilk güneş-rüzgar hibrit santrallerinden biri olan projede 24 MW’lık rüzgar enerjisi tesisinin yanında 10 MW’lık güneş enerjisi santrali bulunuyor.
https://youtu.be/C5Wuuh_tt6A


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter