20 NİSAN 2021

Her sene düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Prosumer-Solarvizyon etkinliklerimizin tarihleri belli oldu!
Bu yıl altıncı kez düzenleyeceğimiz Prosumer2021-Elektriğini Güneşten Üreten Tüketiciler Konferansımız 14 Ekim 2021 tarihinde Antalya’da gerçekleşecek. Güneş enerjisinin yakın geleceğini gündeme alacağımız SolarVizyon2021 ise 5 Kasım 2021’de İzmir’de gerçekleşecek. Detayları ve ayrıntılı programı önümüzdeki günlerde tekrar sizlerle paylaşacağız.

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Kayseri’de tamamlanmış 50MW üzerinde GES santrali referansı bulunan ASUNİM Türkiye; Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde bulunan, Türkiye’nin önemli kuruluşlarından 3K Demir Çelik Sanayi Ticaret Ltd.Şti’nin fabrikasına 1.650kW gücünde çatı üzeri GES kuracak. Santralde; 3710 adet Phono Solar güneş panelleri, SMA marka inverterlar, Studer marka özel solar kablolar kullanılacak ve santralin bakım onarım faaliyetleri ASUNİM’in iştirak firması olan MAXIMA Enerji tarafından yürütülecek. Fabrikanın çatı yapısından dolayı yatay panel dizilimi yapılarak, çatıda daha fazla panel yerleşimi yapılması planlanıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-asunim-kayseride-kurulan-ges-projelerinde-asunim-imzasi/


KOTRA Sigorta, Enerji Hizmet Şirketlerinin (ESCO-Energy Service Company) ve Enerji Verimliliği Danışmanlığı Şirketlerinin (EVD) uyguladıkları projelerdeki riskler için özel olarak tasarlanmış sigorta poliçelerini sektörün hizmetine sunacak. EVD ve ESCO firmaları, gerek kamu gerekse özel sektörle yaptıkları sözleşmelerde ağır bir mali yükün ve yüksek tutarlı sorumlulukların altına girmekteyken, bu risklerin sigorta poliçeleri ile güvence altına alınması, yatırımcıların projeye güven duymasını ve EVD/ESCO firmalarının yaşayabilecekleri hasarlardan sonra faaliyetlerine aynı finansal istikrarla devam edebilmelerini sağlıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-kotra-enerji-verimliligi-projesi-performans-ve-sorumluluk-sigortasi/


Gumbel Group yenilenebilir, temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinin yaygınlaşması için öncü bir rol üstlenerek Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ile Yenilenebilir Enerji İş Birliği protokolü imzaladı. Protokol, Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem ile Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Bölge Müdürü Barış Aygener’in 14 Nisan Çarşamba günü BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u ziyareti sonrasında imzalandı. Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem ile Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un imzaladığı protokol kapsamında oda üyeleri, yenilenebilir, temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kurulumunda, bakım ve onarımında avantajlardan yararlanabilecek.
https://www.solarbaba.com/haber-gumbel-group-bodrum-ticaret-odasi-ile-yenilenebilir-enerji-is-birligi-protokolu-imzaladi/


Yunanistan genelinde kurulumları gün geçtikçe artmaya devam eden, alt panel taşıyıcı sistem olarak DEGER güneş takip sistemlerinin kullanıldığı birçok projenin örnek teşkil etmesi sayesinde, DEGER sistemlerinin kullanıldığı yeni bir proje daha Yunanistan’ın orta bölgesindeki Magnesia’da hayata geçti. Kurulu gücün 500kWp olduğu yeni projede, 16 adet DEGER S100-SR tek eksenli güneş takip sistemi ve Luxor marka bifacial paneller kullanıldı.
https://www.solarbaba.com/haber-deger-yunanistanda-deger-gunes-takip-sistemi-kurulumlari-yayginlasiyor/


Boris Johnson, Birleşik Krallık’taki kömür enerjisi üretimini 2024 yılına kadar sona erdirme sözü verdi. İngiltere, önümüzdeki yılın sonuna kadar tek bir kömür yakan elektrik santraliyle kalacak ve ülkeyi 2024 yılına kadar elektrik üretiminde fosil yakıt kullanımını sona erdirme hedefine yaklaştıracak. Fransız enerji şirketi EDF Pazartesi günü, Nottinghamshire’daki West Burton A adlı kömür santralini gelecek yıl Eylül ayına kadar kapatmayı planladığını duyurdu. Bu, Alman enerji şirketi Uniper’in sahibi olduğu ikinci bir Nottinghamshire santralini 2022’nin sonunda İngiltere’de elektrik için hala kömür yakan tek istasyon olarak bırakacak.
https://www.solarbaba.com/haber-ingilterede-yil-sonuna-kadar-tek-bir-komurlu-termik-santral-kalacak/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin beşincisi, “Farklı Ölçeklerde Enerji Depolama” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-farkli-olceklerde-elektrik-depolama/


SolarEdge, Fiat E-Ducato hafif ticari araç üretimi için tam elektrikli güç aktarım üniteleri ve bataryaları tedarik etmeye başlayacağını duyurdu. İcra Kurulu başkanı Zivi Lando, “Çok popüler Fiat E-Ducato hafif ticari aracının elektrikli bir versiyonunu Avrupa pazarına tanıtan Stellantis için bu önemli anın bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. SolarEdge, tam elektrikli motorlarımızı Stellantis’in uzmanlığıyla birleştirerek, pazara ticari müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt veren ve şehir merkezlerinin karbon nötr hedeflerini karşılamaya yardımcı olan, sınıfının en iyisi bir LCV e-mobilite çözümü sunabiliyoruz” açıklamalarını yaptı.
https://www.solarbaba.com/haber-solaredge-e-mobilite-fiat-e-ducato-icin-aku-tedarik-edecek/


SolarVizyon 2020: Güneş Enerjisinin Yakın Geleceği etkinliğinde konuşan Türkiye İş Bankası KOBİ ve İşletme Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Utku Ünsal, yakın gelecekte güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemiz ve çevremiz açısından son derece önemli ve kazançlı olacağını söyledi. İş Bankası’nın iklim değişikliğiyle mücadele etme çalışmalarının altını çizen Ünsal, “Benimsediğimiz sorumlu bankacılık anlayışı çerçevesinde yenilenebilir enerji finansmanından, kadın istihdamının artırılmasına ve enerji verimliliğine kadar pek çok alanda krediler kullandırmakta ve destek sağlamaktayız. Yine uzun süredir belirli kredilendirme süreçlerinde kullandığımız çevresel ve sosyal risk değerlendirme modeli aracılığıyla toplumsal ve çevresel faydayı gözeten katkı sağlayan projeleri ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeye çalışıyoruz. İş Bankası olarak sürdürülebilir kalkınma amaçlarını destekliyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarımız iki ana eksende gerçekleşiyor. İlki sorumlu bankacılık anlayışımız gereği ürün ve hizmetlerimizle yeşil ekonomiye destek olmak, ikincisi ise faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri daha da azaltmak ve bunu sürekli bir aktivite haline getirebilmek.” ifadelerini kullandı.
https://www.solarbaba.com/solarvizyon-iste-gunes-kredisi-ile-enerji-donusumu-surecine-katki-saglandi/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Foton Enerji’nin Kurucu Ortağı Sıla Duran, son zamanlarda gündemde olan Yenilenebilir Enerji Sertifikaları hakkında bilgiler verdi. Kurumsal tüketicinin bu sertifikayı alması için ana motivasyondan bahseden Duran, “Tüketici; tedarikçiden yeşil enerji yani yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik satın almak istediğinde, eğer doğrudan çatısında veya yakın çevresindeki araziye santral kurmadıysa, ikili anlaşma yoluyla tedarikçiden alınan elektriğin portföyünün takip edebilme şansı yok. Dolayısıyla Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldığınız elektriğin yeşil hakkının size geçip geçmediğini takip etmenizde kolaylık sağlayacak bir ürün. Yenilenebilir Enerji Sertifikası direk üretilen birim elektrik başına yeşil enerji üreticisine verilen finansal bir enstrüman. Birçok küresel marka yakın vadede elektrik tüketimlerinin büyük bir kısmı veya tamamını yenilenebilir enerjiden karşılama hedefi koymuş durumda. Özellikle AB Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarından, erişilebilir ve temiz enerji amacını benimseyen ve eylemlerini belirleyen markalar kendi tedarikçilerinden bu yönde talepte bulunuyor ya da kendi tedarik zincirindeki üreticilerden bunu sağlamasını istiyor.” dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-temiz-enerji-kullaniminda-gonullu-uygulamalar-zorlamalara-donusebilir/


Yeşil Hidrojen Nedir ve Geleceğimizi Nasıl Şekillendirebilir? Son dönemde araştırmaları oldukça yaygınlaşan yeşil hidrojene giriş niteliğindeki bu videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=aYBGSfzaa4c


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter