INBOX

13 NİSAN 2021


Türkiye Güneş Enerji Santrali (GES) toplam kurulu gücü bir önceki aya göre 95 MW artarak 6964 MW değerine ulaşırken 2021 senesinde toplam 297MW GES kuruldu. Türkiye Rüzgar Enerji Santrali (RES) toplam kurulu gücü ise bir önceki aya göre 169 MW artarak 9361 MW değerine ulaşırken, 2021 senesinde toplam 529 MW RES işletmeye alındı.

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Çatı üstü GES kurulumu sağlayan EPC firmaları ile birlikte geliştirdiği çözümler ile müşterilerine nakit akışları için ideal ödeme planları sunan İş Leasing son olarak Niğde merkezli Hüseyin Durak Petrol Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’ne ait üretim tesisinin çatılarına öz tüketim amacıyla kurulan Güneş Enerjisi Santrali yatırımını finanse etti. 780 kW kurulu gücüne sahip santral ile Hüseyin Durak Petrol firması elektrik tüketimini güneş panellerinden sağlayarak önemli bir maliyet avantajı sağlayacak ve elektrik faturası ödemek yerine leasing taksitlerini ödeyerek kendi elektrik üretim santraline sahip olacak.
https://www.solarbaba.com/haber-is-leasing-enerji-finansmanlarina-devam-ediyor/


GoodWe, modüler tasarıma ve bir saatlik ultra hızlı şarj süresine sahip konut tipi lityum bataryalarını tanıttı. Lynx Home U Serisi adı verilen ilk yeni düşük voltajlı cihaz, sırasıyla 5,4, 10,8 ve 16,2 kWh depolama kapasitelerine ve 60, 120 ve 160 kg ağırlığa sahip üç farklı cihaz olarak bulunuyor. Tüm yüksek voltajlı pillerin bir saatlik, ultra hızlı şarj oranına ve 10 yıllık performans garantisine sahip olduğu iddia ediliyor.
https://www.solarbaba.com/haber-goodwe-lityum-bataryalarini-piyasaya-suruyor/


Danimarkalı şirket Energinet, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ndeki enerji adaları ve bunlara eşlik edecek offshore rüzgar santralleri için çevre mühendisleriyle görüşüyor. Enerji adaları ve toplam kapasitesi 5 GW olan rüzgar santrallerinin 2030 yılına kadar devreye alınması bekleniyor. Her iki enerji adası da Danimarka’ya ve komşu ülkelere güç verecek ve çevredeki offshore rüzgar çiftliklerinden elektrik toplayarak şebeke bağlantılarıyla elektriği ülkeler arasında dağıtan bir merkez olarak hizmet verecek.
https://www.offshorewind.biz/2021/03/08/denmark-gets-to-work-on-energy-islands/


Çin’in en büyük güneş enerjisi firmalarından biri olan Longi Green, hidrojen piyasasına giriyor. Xi’an Longi Hydrogen Technology ismiyle piyasalarda yerini alacak olan şirket, kuruluşunu 31 Mart’ta tamamladı. Uzun vadeli yatırımlarıyla öne çıkan şirketin piyasa değeri şu an 52 milyar doların üzerinde.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-04-05/world-s-biggest-solar-company-joins-the-hydrogen-game


Karbon çağını arkamızda bırakıp hidrojen çağına geçmemiz gereken kritik bir dönemde, hidrojen dünya çapında benzeri görülmemiş bir ivme kazanmıştır. Ülkemizde de temiz bir enerji çözümü olarak hidrojenin potansiyelini kullanabilmek için bir yol haritasına gereksinim bulunmaktadır. Linkten ulaşabileceğiniz “Türkiye İçin Hidrojen Teknolojileri Yol Haritası” raporu, hazırlandığı tarih itibariyle hidrojen teknolojilerinde ülkemizin nerede olduğunu gösteren kapsamlı ve bağımsız bir değerlendirmeyi ve hidrojenin potansiyelini temiz, güvenli ve düşük maliyetli bir enerji geleceğine ulaşabilmek için nasıl kullanmamız gerektiğini sunmaktadır.
https://www.solarbaba.com/kutuphane/


Yılkomer Nisan ayında da online eğitimlerine devam ediyor. 22 Nisan’da yıldırımdan korunma sistemlerinde ag parafudr ve dış yıldırımlık adına kullanılan en son ve en güncel teknolojiler konularıyla gerçekleşecek olan eğitim hakkında daha fazla bilgi ve başvuru için:
https://www.solarbaba.com/haber-yilkomer-en-guncel-teknolojiler-egitimi/


EIF Enerji Fuarı T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından destek aldığını açıkladı. Destek kapsamında stand katılımcıları yer kirası ile stand giderlerine hibe desteği veriliyor. Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği kapsamında katılımcı şirketlerin fuara katılımı kapsamında yaptığı yer kirası ve stand masrafları için ödenen fatura tutarının % 50’si üst limit azami 30.000 TL’ye kadar desteklenecek. Üretici katılımcılar ya da bir üreticiyle pazarlama sözleşmesine sahip katılımcılar da bu destekten faydalanabilecek.
https://www.solarbaba.com/haber-eif-enerji-fuari-ticaret-bakanligi-destegi-aldi/


SolarVizyon 2020: Güneş Enerjisinin Yakın Geleceği etkinliğinde konuşan, Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, dijital EPC’leri anlattı. “Farklılık yaratabilmek için EPC’ler dijital olmak zorunda. Günümüzde sunduğunuz bir ürünü, bu ürün iyi diyerek sunmanız yetmiyor bu ürünün altını verilerle doldurmak gerekiyor. Şöyle bir sistem düşünün ben bir müşterime dijital ortamda teklif verip, sözleşme imzalıyorum. Sözleşmedeki şartların tüm tarafları panel alımı yapacağım panel firması, inverter firması kendi sertifikasyonuyla ilgili evraklarını kendi garanti belgelerini dijital bir imzayla bir platformda bulunuyor. Yatırımcıyla EPC arasında veri bulutu görevi gören bu dijital platform verilerin kontrolünün sağlanabilmesi için çok önemli. Bizim buradaki amacımız, sık tekrarla yaşanan EPC sıkıntılarının bizim içimizde bir bilgi olmaktan çıkarıp, şeffaflaştırıp dijital bir platforma taşımak.” ifadelerin kullandı.
https://www.solarbaba.com/solarvizyon-farklilik-yaratabilmek-icin-epcler-dijital-olmak-zorunda/


Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Ege Avukatlık Bürosu’nun kurucusu Özlem Ege Polat, GES yatırımcısının EPC firmalarıyla yapacağı sözleşmelerin önemini vurguladı. EPC firması seçiminin teknik ve finansal açılardan olduğu kadar, hukuki açıdan da çok önemli olduğunun altını çizen Polat, “Yatırımcının herhangi bir problemle karşılaştığında EPC firmasına ulaşabiliyor ve zararınızı tanzim edebiliyor olması çok önemli. Bu sebeple EPC firmasının yatırımcının önüne koyduğu sözleşme, bu firmanın ne kadar yetkin olduğunu da gösterir. EPC firmaları kurulum sırasında karşılaştığı problemleri sözleşmeler içinde düzeltmeye çalışır. Bu noktada EPC firmalarının sözleşme konusunda yeterliliğini ölçebilir durumdayız. Sözleşmenin içeriği çok önemli, özellikle beyan ve taahhütlerin detayları, projenin kapsamı, mevzuata uyumlu olmasının üzerinde durulması gerekir. Yatırımcı proje esnasında takip için raporlama talep edebilir.” dedi.
https://www.solarbaba.com/prosumer-yatirimcinin-epc-firmasiyla-yapacagi-sozlesme/


Singapur şu anda dünyanın en büyük yüzer GES’lerinden birine ev sahipliği yapıyor. Covid-19 kısıtlamalarında kurulumu yaklaşık bir yıl süren yüzer güneş enerjisi santrali, Johor Boğazı’nda bulunuyor. Yedi futbol sahası büyüklüğündeki bir alana yayılmış olan santralde 13.312 adet güneş paneli bulunuyor.
https://www.youtube.com/watch?v=lTeybW6XLpw&ab_channel=TheHindu


1996 yılından beri yaptığı çalışmalar, etkinlikler ve projeler ile başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynaklarının tanıtılması, kurulu kapasitesinin hızla artması ve tabana yayılması için faaliyet gösteren Solarbaba, 2019 yılı itibariyle dünyanın 128 ülkesinde 5.000’den fazla şubesi ve 200.000’e yaklaşan üye sayısı ile dünyanın en büyük 3 sivil toplum kuruluşlarından biri olan Junior Chamber International (JCI) organizasyonunun, JCI Avrasya-Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Avrasya Şubesi ile SUNNY-Güneş Enerjisi Rehberi projesi için bir araya gelecek. Solarbaba JCI Avrasya işbirliğiyle birlikte; Solarbaba’nın güneş enerjisi sektörü ile ilgili en çok merak edilen 50 sorunun cevabını verdiği SUNNY isimli güneş enerjisi rehberi üzerinde ortak bir çalışma gerçekleştirilecek. Çalışmanın devamında ise rehberi elektronik ve basılı hale getirerek daha geniş kitlelere ulaştırmak ve farklı dillere çevirerek küresel bir proje haline getirerek yaygınlaştırmak hedefleniyor.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter