INBOX

06 NİSAN 2021


Geçtiğimiz hafta Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezinin organizasyonu ve sektördeki uzmanların katılımıyla yapılan canlı yayında güneş enerjisinin geleceği tartışıldı. Online anketlere verilen cevaplarla seyircilerin de interaktif katılım gösterdiği etkinliği Youtube üzerinden tekrar izleyebilirsiniz.
www.youtube.com/watch?v=mWRfA9cLqhQ

Tüm temiz enerji dostlarına Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sağlıklı, mutlu ve bol güneşli bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Yenilenebilir enerji kaynakları üzerine mühendislik, tedarik ve projelendirme hizmetleri sunan Göktekin Enerji, bu yıl 200 MW çatı GES kurmayı hedefliyor. 2015 yılı sonunda kurulan, ilk projesine 2017 yılında imza atan şirket, hızlı bir büyüme gerçekleştiriyor. Hem cirosal olarak hem de kurdukları GES projelerinde katlanarak büyüdüklerini vurgulayan Göktekin Enerji CFO’su Burak Baycık, bu yıl çatı GES uygulama hedeflerinin 200 MW olduğunu söyledi. Baycık, bir önceki sene 250 milyon TL olan cirolarını geçen yıl 650 milyon TL’ye çıkardıklarını belirterek, bu yıl ise cirolarının diğer yenilenebilir enerji yatırımları ile birlikte 2 milyar TL’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
https://www.solarbaba.com/haber-goktekin-enerji-200-mw-cati-ges-kuracak/


Fons Solar & IBT Solar işbirliği ile anahtar teslim kurulumu gerçekleşen Anatolia Tarım-Manisa projesinde üretim değeri 20 aylık süreçte 1,1 Milyon KWh değerini geçti. Anatolia Tarım projesi, 12 Mayıs 2019 yönetmeliği sonrası Manisa Bölgesi’nde ilk kurulan Çatı üstü güneş enerji santrallerinden biri olma özelliğini taşıyor. 436 kW DC gücündeki sistemin ürettiği temiz enerji ile yatırımcı firmaya sağlamış olduğu katkının yanında, 700 ton üzerinde CO2 emisyonunu engelledi.
https://www.solarbaba.com/haber-fonssolar-anatolia-tarim-projesinde-uretim-degeri/


TÜREB Başkanı Güray Erol’un RES Anatolia’dan ayrılması dolayısıyla değişen tüzel kişiliği nedeniyle TÜREB Yönetim Kurulu kendi içinden Başkan ve ayrıca Genel Sekreter seçimi yaptı. 1992 yılında kurulan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB, 29 yıllık tarihçesinde ilk ‘Kadın Yönetim Kurulu Başkanı’nı Ebru Arıcı ile seçmiş oldu. Enerji sektöründe 16 yıllık deneyimi bulunan Ebru Arıcı, TÜREB’in rüzgar sektörünü ileriye götürme hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini belirtirken, Başkan seçilmesinin enerji sektöründe kadın varlığını güçlendirmek açısından da önemli bir kilometre taşı olacağına işaret etti.
https://www.solarbaba.com/haber-turebin-yeni-yonetim-kurulu-baskani-ebru-arici-oldu/


Google Maps, ‘doğa dostu’ rotalarını kullanıma açacak. Google Maps, NREL’den aldığı verilerle kullanıcılarının karbon ayakizini azaltmak amacıyla doğa dostu rotalar önermeyi planlıyor. İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya ve İspanya’da kullanılmaya başlanan sistemin yakın gelecekte tüm ülkelere yayılması bekleniyor.
https://www.bbc.com/news/business-56585877


IHS Markit, 2021 için güneş sektörü tahminlerini güncelledi. IHS Markit, daha önce 2021’in sonuna kadar güneş kapasitesi tahminlerini 158 GW olarak ön görmüştü. Son yapılan açıklamalara göre 2021 güneş tahminleri 181 GW olarak güncellenirken, BloombergNEF’ten gelen tahminler güneş kapasitesinin en az 160 GW’ı göreceği yönünde.
http://taiyangnews.info/business/ihs-markit-revises-2021-solar-pv-forecast-to-181-gw/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin dördüncüsü, “Güneş ve Rüzgar Enerjisi Depolama” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-gunes-ve-ruzgar-enerjisi-depolama/


Sürdürülebilir iş liderleri ve profesyonelleri için en önemli buluşma yeri YEŞİL İŞ 2021, 8. yılında 7-8 Nisan tarihlerinde Fortune işbirliği ile farklı sektörlerden tüm paydaşları online olarak bir araya getirecek. Zirvede, ‘Değişimin Yeni Paradigmaları’ temasıyla pandemi sonrası öne çıkan küresel trendler değerlendirilecek.
https://www.solarbaba.com/haber-liderlerin-pozitif-degisim-icin-buyuk-bulusmasi-yesil-is-2021/


İlk ikisi İstanbul’da gerçekleşen “Uluslararası Hidrojen Enerji Kongresi ve Sergisi” etkinliğinin üçüncüsü 14-16 Haziran 2021’de Gazi Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek. Dünyanın her tarafından alanlarında tecrübeli bilim insanları, endüstriyel araştırmacılar, mühendisler, uygulamacılar ve üniversite öğrencilerini bir araya getirerek en son araştırma sonuçlarını, fikirlerini ve tecrübelerini paylaşabilecekleri bir ortam sunmak amacıyla yola çıkan kongre hakkında daha fazla bilgi ve kayıt için:
https://www.solarbaba.com/haber-3-uluslararasi-hidrojen-enerji-kongresi-ve-sergisi/


Prosumer etkinliğinde yapılan güneş projelerindeki standartlaşmanın önemini vurgulayan Utku Korkmaz, “Solarçatı olarak projelerimizi yürütürken yaptığımız tasarım, montaj ve denetim aşamaları için, standardizasyon çalışmaları ve manuellerimiz var. Yani yaptığımız projelerin başarısının her projede aynı olabilmesi ve bu projede çalışan kişilerin performansından bağımsız hale getirebilmek için çalışmalarımızı bu manuellerle yaptığımız çalışmalara standart hale getirmeyi hedefliyoruz.” dedi. Oturumun tamamını izlemek için:
https://www.youtube.com/watch?v=yhx84Z0u3M8&t=4921s


SolarVizyon 2020: Güneş Enerjisinin Yakın Geleceği etkinliğinde konuşan, Solitek Mühendislik Genel Müdürü Nuh Kar, Dünyada ve Türkiye’de elektrik depolamanın son durumu ile ilgili bilgiler verdi. Gelecek günlerde enerji depolamanın giderek daha çok yaygınlaşacağına dikkat çeken Kar, enerji maliyetlerinin Avrupa’da çok olması ve şebekeden çektiği enerjinin şebekeye verdiği enerjiye göre arada büyük maliyet farkı olmasından dolayı depolamanın hızla ilerlediğini, depolama noktasında da şu anda erişilebilirlik ve fiyat maliyet analizine bakıldığında ve performans ömür kriterleri göz önüne alındığında lityum aküler ön plana çıktığını belirtti.
https://www.solarbaba.com/haber-solarvizyon-turkiyede-enerji-depolama-yayginlasmaya-devam-edecek/


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter